Dwójka naukowców przeprowadziła badania z wykorzystaniem okularów VR. W eksperymencie wzięło udział 42 ochotników, którzy przechodzili przez wirtualne skrzyżowanie trzykrotnie. Pierwszy raz nie używali telefonu, przy drugiej próbie musieli w trakcie pokonywania przejścia układać na smartfonie wirtualne puzzle, a przy ostatniej próbie także grali na smartfonie, ale na przejściu pojawiły się światełka smart LED, które migały i zmieniały kolor. Podczas eksperymentu zabronione było przebieganie przez ulicę.

Oczywiście doświadczenie pokazało, że smartfon mocno rozprasza uwagę przechodniów, a tym samym pogarsza ich bezpieczeństwo i umiejętność podejmowania trafnych decyzji. Podczas drugiej próby, przechodnie układający wirtualne puzzle na smartfonie, znacznie dłużej decydowali się na wejście na pasy – czekali o blisko 20 proc. dłużej, niż przechodząc bez telefonu. Co ciekawe, okazało się, że czas oczekiwania kobiet był dodatkowo dłuższy niż mężczyzn i były bardziej skłonne do niebezpiecznego zachowania na drodze.

Okazało się także, że użyte w trzeciej próbie migające światła LED zwiększały skupienie przechodniów, którzy używali smartfona. W tym przypadku liczba bezpiecznych prób pokonania skrzyżowania wzrosła o 7,4 procenta.