Auto Świat Wiadomości Aktualności Konfiskata pojazdów pijanym kierowcom już do zmiany. Resort ma propozycje

Konfiskata pojazdów pijanym kierowcom już do zmiany. Resort ma propozycje

Nowe przepisy, które zaczynają obowiązywać od 14 marca, zaostrzają karę dla nietrzeźwych kierowców, grożąc im konfiskatą auta. Jednak według wiceszefa resortu sprawiedliwości Arkadiusza Myrchy prawo to może okazać się martwe z braku gotowych aktów wykonawczych. Nowe prawo jeszcze nie weszło w życie, a już jest do zmiany.

Konfiskata pojazdów pijanym kierowcom już do zmiany. Resort ma propozycje
Konfiskata pojazdów pijanym kierowcom już do zmiany. Resort ma propozycjeŻródło: Shutterstock / mares90

Od czwartku 14 marca 2024 r. nietrzeźwi kierowcy mogą stracić swoje auta. Nowe przepisy mają na celu zaostrzenie kary dla tych, którzy siadają "za kółkiem", mając we krwi 1,5 promila alkoholu, niezależnie od tego, czy spowodowali wypadek. Konfiskata pojazdu ma być również stosowana w przypadku kierowców, którzy spowodują wypadek, mając w organizmie powyżej promila alkoholu, oraz w sytuacji recydywy.

Jednakże według wiceszefa resortu sprawiedliwości Arkadiusza Myrchy, który udzielił wypowiedzi Radiu Zet, nowe prawo może okazać się martwe. Wszystko z braku gotowych aktów wykonawczych. Resort sprawiedliwości sugeruje również rezygnację z obligatoryjnego przepisu o przepadku pojazdu na rzecz jego fakultatywności — taki przepadek mają orzekać sądy.

Dowiedz się więcej na ten temat:

Wchodzące 14 marca przepisy zobowiązują sąd do orzeczenia przepadku pojazdu w przypadku, gdy sprawca wypadku lub katastrofy drogowej był nietrzeźwy, a zawartość alkoholu w jego organizmie przekraczała 1 promil. Sąd może odstąpić od orzeczenia przepadku pojazdu tylko w uzasadnionych przypadkach.

Resort sprawiedliwości podkreśla, że obecne prace nad przepisami mają na celu dostosowanie ich do standardów konstytucyjnych i wyeliminowanie przepisów budzących zastrzeżenia konstytucyjne.

Nowelizacja Kodeksu karnego z 7 lipca 2022 r., wprowadzająca obecne przepisy, budzi zastrzeżenia, zwłaszcza w kontekście konstytucyjnej zasady proporcjonalności reakcji prawnokarnej oraz konstytucyjnym standardem równości wobec prawa.

Resort sprawiedliwości informuje, że "projekt został uzgodniony wewnątrzresortowo. Aktualnie jest na etapie skierowania wniosku o wprowadzenie projektu dokumentu rządowego do wykazu prac legislacyjnych albo wykazu prac programowych Rady Ministrów".

materiał promocyjny

Sprawdź nr VIN za darmo

Zanim kupisz auto, poznaj jego przeszłość i sprawdź, czy nie jest kradziony lub po wypadku

Numer VIN powinien mieć 17 znaków