Auto Świat Wiadomości Aktualności Koreański SUV mocniejszy od chińskiego

Koreański SUV mocniejszy od chińskiego

Autor Tomasz Okurowski
Tomasz Okurowski

Australijczycy sprawdzili w testach zderzeniowych najnowsze modele SUV, które dostępne są także w Europie. Rozbito nowe egzemplarze Hyundai Kona oraz MG ZS.

MG ZS przy uderzeniu bocznym w słup
Zobacz galerię (6)
Materiały prasowe
MG ZS przy uderzeniu bocznym w słup
  • W historii testów zderzeniowych w Australii jest już pierwszy chiński pojazd, który uzyskał maksymalne noty: to MG GS
  • Nowy MG ZS (oferowany m.in. w Wielkiej Brytanii) uzyskał znacznie słabsze noty od koreańskiego rywala
  • Hyundai Kona z najwyższą notą 5 gwiazdek i wysoką oceną za ochronę w zderzeniu czołowym

64 km/h przy czołowym uderzeniu w ścianę (z częściowym przesunięciem nadwozia względem przeszkody). 50 km/h przy uderzeniu bocznym w nieruchomy samochód. I wreszcie 29 km/h w przypadku uderzenia bocznego w słup. Takie próby przeszły nowe modele SUV w ramach testów australijskiego ANCAP. Wśród rozbitych modeli dwa zasługują na uwagę, ze względu na dostępność w Europie.

Hyundai Kona w zderzeniu bocznym, gdy pojazd jest nieruchomy
Hyundai Kona w zderzeniu bocznym, gdy pojazd jest nieruchomyŻródło: Materiały prasowe

Chiński MG ZS można już kupić w Wielkiej Brytanii (wg zapowiedzi koncernu SAIC marka niebawem pojawi się także w innych krajach Europy). Łatwiej jest w przypadku Hyundai Kona. Klienci w Polsce nie muszą nawet wybierać się za granicę. Nowy model mogą bowiem obejrzeć i odebrać w polskich salonach.

Oba auta to dość świeże konstrukcje. MG ZS po raz pierwszy pokazano pod koniec 2016 roku. Hyundai zaprezentował zaś model Kona pół roku później. W teorii zatem obaj producenci mają równe szanse, gdyż różnica wieku konstrukcji jest minimalna.

MG ZS w uderzeniu czołowym z przesunięciem
MG ZS w uderzeniu czołowym z przesunięciemŻródło: Materiały prasowe

W testach lepiej wypadł Hyundai. Samochód uzyskał łączną notę 35.07 pkt (ocena maksymalna to 37 punktów). MG ZS uzyskało zaś 31.46 pkt. Oba pojazdy wysoko oceniono za ochronę pasażerów w przypadku zderzeń bocznych (maksymalne oceny 16 pkt). Duże różnice odnotowano zaś w przypadku zderzenia czołowego z przesunięciem.

W zderzeniu czołowym Hyundai uzyskał 14.07 pkt i dobre oceny za wszechstronność w zakresie ochrony. Chińskie MG zdobyło zaś ledwie 10.46 pkt. Jurorzy skrytykowali zabezpieczenie pasażera. Głowa manekina nie została dobrze wyhamowana przez poduszkę przez co wzrosło ryzyko poważnych obrażeń w przypadku kontaktu z deską rozdzielczą (bezpośrednio przez powierzchnię napełniającej się poduszki powietrznej). Zastrzeżenia zgłoszono także do obszaru w którym znajdowały się kolana kierowcy. Niższe noty MG uzyskał także ze względu na brak standardowego systemu automatycznego hamowania awaryjnego.

Dalszy ciąg artykułu pod materiałem wideo
Autor Tomasz Okurowski
Tomasz Okurowski
materiał promocyjny

Sprawdź nr VIN za darmo

Zanim kupisz auto, poznaj jego przeszłość i sprawdź, czy nie jest kradziony lub po wypadku

Numer VIN powinien mieć 17 znaków