Kierowcy zapominają o tej zasadzie z tablicami. A kara zaczyna się od 1,5 tys. zł

Dodaj w Google
Poniżej streszczenie artykułu:
Skrót przygotowany przez Onet Czat z AI, może zawierać błędy.
  • Kradzież tablic rejestracyjnych od października 2023 r. traktowana jest jako przestępstwo, a nie wykroczenie.
  • Za kradzież tablic grozi kara od 3 miesięcy do 5 lat pozbawienia wolności.
  • Jazda bez tablic rejestracyjnych wiąże się z karą minimum 1,5 tys. zł, a maksymalnie nawet 30 tys. zł.
  • Po kradzieży należy zgłosić to policji i uzyskać zaświadczenie o kradzieży, które jest potrzebne do wyrobienia nowych tablic.
  • Koszt wyrobienia nowych tablic rejestracyjnych wynosi ponad 180 zł.
Kradzież tablic rejestracyjnych może przytrafić się każdemu posiadaczowi samochodu. To uciążliwa sprawa, która oznacza konieczność wyrobienia nowych tablic. Bez tablic nie możemy legalnie poruszać się też po polskich drogach. Taka nieprzyjemność rodzi też ryzyko, że złodziej będzie chciał ukraść paliwo z którejś ze stacji benzynowych.
Dalszy ciąg artykułu pod materiałem wideo

Kradzież tablic rejestracyjnych jest traktowana jak przestępstwo

Od 1 października 2023 r. kradzież tablic rejestracyjnych jest przestępstwem, a nie jak wcześniej wykroczeniem. Zgodnie z art. 306c paragrafem 1 Kodeksu karnego za takie zachowanie grozi od 3 miesięcy do 5 lat pozbawienia wolności.
To jednak nie wszystko. Jako takie samo przestępstwo traktowane jest "używanie tablicy rejestracyjnej pojazdu mechanicznego nieprzypisanej do pojazdu, na którym ją umieszczono, albo używanie jako autentycznej podrobionej lub przerobionej tablicy rejestracyjnej pojazdu mechanicznego". Mówi o tym paragraf 2 art. 306c Kodeksu karnego.
Jednocześnie należy pamiętać, że jazda bez choćby jednej tablicy rejestracyjnej stanowi złamanie obowiązującego prawa. Nawet jeśli została ona zgubiona. W tym przypadku minimalna kara to 1,5 tys. zł. Górna granica kary w tym przypadku jest bardzo wysoka i może skończyć się nawet na 30 tys. zł.

Kradzież tablic – co zrobić krok po kroku?

Po odkryciu kradzieży tabli rejestracyjnych należy niezwłocznie powiadomić o tym policję. Najłatwiej poprzez numer alarmowy 112. W takim przypadku operator spyta się o numery tabli oraz ile sztuk zostało skradzionych. Nie zwolni nas to jednak z wizyty na komisariacie i złożenia zawiadomienia o kradzieży.
Wizyta na komisariacie jest niezbędna, by otrzymać zaświadczenie o kradzieży tablic. Stosowny dokument jest wystawiany na prośbę pokrzywdzonego — po złożeniu zeznań należy poprosić o jego wydanie. Zaświadczenie będzie potrzebne w wydziale komunikacji przy składaniu wniosku o nowe tablice.

Jak wyrobić nowe tablice rejestracyjne? Koszt i dokumenty

Po wizycie w komisariacie mamy dwie opcje — wydanie duplikatu tablic lub przerejestrowanie samochodu. Zdecydowanie łatwiej wyrobić nowe numery. Choć jest to droższe rozwiązanie, to jednocześnie zabezpiecza nas przed ewentualnymi wyjaśnieniami na policji, gdyby złodziej wykorzystał nasze tablice w niecnym celu.
Z zaświadczeniem z policji o kradzieży tablic rejestracyjnych należy udać się do wydziału komunikacji i tam wyrobić nowe tablice. Łączny koszt takiej operacji wyniesie ponad 180 zł. Przed wizytą w urzędzie należy przygotować dane osobowe, w tym PESEL i adres. Do tego trzeba przedstawić dane techniczne pojazdu, najlepiej za pomocą dowodu rejestracyjnego.

To jest materiał Premium

Dołącz do Premium i odblokuj wszystkie funkcje dla materiałów Premium:

czytaj słuchaj skracaj

Dołącz do premium
Odpowiedź na pytanie przygotowana przez Onet Czat z AI:
Coś poszło nie tak. Spróbuj ponownie później.
Wyczerpałeś dzienny limit konwersacji z Onet Czatem z AI. Spróbuj ponownie jutro. Pamiętaj, że wciąż możesz korzystać z treści na Onecie!