Kto może się starać o zwrot? Pierwsza grupa to przedsiębiorcy, którzy kupili samochód z kratką po 1 maja 2004 r. i nie zdążyli odliczyć podatku z tytułu nabycia. Druga - właściciele firm, którzy wzięli auto z kratką w leasing, nie zarejestrowali przed 1 maja umowy leasingu i nie mogli już odliczyć VAT od rat leasingowych. Trzecia grupa - chyba najliczniejsza - to osoby, które do końca kwietnia 2004 r. odliczały VAT od paliwa, ale z początkiem maja straciły prawo do tego.

Na tych samych zasadach o zwrot VAT mogą się starać przedsiębiorcy, którzy:

- po 22 sierpnia 2005 r. kupili samochód spełniający wzór Lisaka i nie mogli już odzyskać podatku z tytułu nabycia,

- wzięli samochód zgodny z wzorem Lisaka w leasing i nie zarejestrowali umowy przed 22 sierpnia 2005 r.,

- do 21 sierpnia 2005 r. odliczali VAT od paliwa, ale 22 sierpnia stracili do tego prawo.  - ETS stwierdza wprost: należy stosować przepisy, które obowiązywały 30 kwietnia 2004 r. Oznacza to de facto powrót do samochodów z kratką - powiedział Zbigniew Liptak.

Przedstawiciele przemysłu motoryzacyjnego zapowiadali wcześniej, że dostosują swoją ofertę do tych przepisów. Powinny to być samochody z homologacją ciężarową, być może z zamontowaną kratką. Przedsiębiorcy, którzy dopiero planują zakup pojazdu, powinni więc raczej poczekać na nowe oferty, by móc odzyskać VAT od zakupu auta i paliwa.

Co zrobić, by odzyskać VAT? Przedsiębiorca musi złożyć korektę deklaracji wraz z uzasadnieniem. W większości wypadków konieczne może być też dołączenie wniosku o zwrot podatku. Do połowy 2005 r. deklaracje VAT zawierały rubrykę "kwota podatku od paliw, niepodlegająca odliczeniu". Dzięki temu część przedsiębiorców nie będzie musiała sumować VAT z faktur.

Uwaga! Osoby, które ubiegają się o zwrot VAT za 2004 r., mają czas jedynie do końca 2008 r. Jeżeli podatnik nie dokonał obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego w odpowiednim terminie, może obniżyć kwotę podatku należnego przez korektę deklaracji podatkowej za okres, w którym wystąpiło prawo do obniżenia podatku należnego. Nie może to jednak nastąpić później niż w ciągu pięciu lat, licząc od początku roku, w którym wystąpiło prawo do obniżenia podatku należnego. Termin do skorygowania deklaracji za 2004 r. liczy się od początku 2004 r., upływa więc z końcem 2008 r.

Więcej w "Rzeczpospolitej"