- Nowa naklejka wyglądem jest zbliżona do niemieckiej Umweltplakette.
- Naklejka będzie zawierać informacje o rodzaju paliwa, roku produkcji, numerze rejestracyjnym i nazwie gminy
- Wprowadzono uproszczony wygląd naklejki na zielonym tle w kształcie koła o wymiarach 80 na 80 mm
- Więcej takich historii znajdziesz na stronie głównej Onetu
28 sierpnia opublikowane zostało rozporządzenie ministra klimatu i środowiska w sprawie zmiany wzoru nalepki dla pojazdów uprawnionych do wjazdu do Strefy Czystego Transportu. Jej uproszczony wygląd ma ułatwić gminom przygotowanie i wydruk. Nowa naklejka wyglądem jest zbliżona do niemieckiej Umweltplakette.
Dalsza część tekstu pod materiałem wideo
Nowe naklejki na samochody
Zgodnie z tym, co czytamy w rozporządzeniu ministra klimatu, nalepka na samochód musi zawierać informacje o rodzaju paliwa, roku produkcji, numerze rejestracyjnym pojazdu, dla którego została wydana i nazwie gminy ustanawiającej Strefę Czystego Transportu oraz oznaczenie "SCT".
Nalepka ma być wykonana z materiału odpornego na działanie promieni słonecznych, wody i substancji chemicznych i mieć kształt koła o wymiarach 80 na 80 mm. Jej kolor będzie zielony. Nalepki zachowają ważność przez pięć lat od momentu wejścia nowego wzoru w życie.
Nalepki do Strefy Czystego Transportu. Kto potrzebuje?
Ministerstwo zwraca uwagę, że zmiany z jednej strony pozwolą przyspieszyć proces obsługi wniosku, a z drugiej obniżą koszty związane z procedurą wydania nalepki poniżej progu ustalonego w ustawie o elektromobilności wynoszącego maksymalnie 5 zł.
Aktualnie SCT obowiązuje w stolicy. Od 1 lipca 2023 r. do centrum Warszawy nie mogą wjechać: pojazdy z silnikiem benzynowym (w tym LPG) wyprodukowane przed 1997 r. lub niespełniające normy Euro 2 oraz pojazdy z silnikiem diesla wyprodukowane przed 2005 r. lub niespełniające normy Euro 4.
Pojazdy, które spełniają te kryteria, nie muszą mieć zielonej nalepki. Mieszkańcy, którzy rozliczają podatki w Warszawie, do 2028 r. będą mogli poruszać się po SCT samochodami niespełniającymi norm. Naklejki przewidziano dla starszych pojazdów należących do osób z niepełnosprawnością lub seniorów (po 70. roku życia).
Przyjmowaniem wniosków zajmuje się Zespół ds. Kart i Abonamentów w Wydziale Parkowania Zarządu Dróg Miejskich w Warszawie. Wnioski można składać online lub osobiście.
Jak czytać nowe naklejki
Nowa naklejka zawiera informacje dotyczące:
- rodzaju paliwa, gdzie Pb to benzyna; D to olej napędowy; M – to mieszanka (paliwo-olej); LPG to gaz LPG; CNG to gaz CNH; H to wodór; LNG oznacza gaz ziemny skroplony (metan), etc.
- roku produkcji pojazdu,
- numeru rejestracyjnego pojazdu,
- nazwy gminy wydającej naklejkę,
- oznaczenia SCT.
Komu grozi 500 zł mandatu za wjazd do SCT? Obecnie taka strefa jest aktywna w Warszawie. Można do niej wjechać cztery razy w ciągu roku, bez względu na to, czy nasze auto spełnia normy emisji spalin przewidziane dla strefy. Wjeżdżając piąty raz autem niespełniającym norm trzeba się liczyć z 500-złotowym mandatem.
Ale czy każdy, kto chce przekroczyć granicę strefy, musi wyposażyć swoje auto w naklejkę? O tym szczegółowo pisaliśmy w tym tekście: Nowe naklejki na szybę już od 12 września. Czy rzeczywiście są obowiązkowe?