Lifting w motoryzacji zwykle kojarzy się z jednym: odmłodzeniem samochodu, by zachował on swoją atrakcyjność na kolejne kilka lat. Ale samą atrakcyjność można postrzegać na różne sposoby. Niekiedy cała inwencja twórców kończy się na kosmetyce. Czasem wzbogaca się wyposażenie albo zmienia paletę silników. Lexus definiuje jednak lifting inaczej od konkurencji. Dobrym przykładem jest LS i prace poświęcone poprawie komfortu.

Na pierwszy rzut nowy model nie różni się znacząco od dotychczasowego. To jednak tylko pozory. By odmłodzić flagową limuzynę, zespół inżynierów skupił się nie tylko na tym, co najłatwiej dostrzec. Uwadze nie umknęły także te rozwiązania, o których użytkownicy aut zazwyczaj nawet nie zdają sobie sprawy. Przykład? Wystarczy poznać historię poprawiania komfortu podróżowania i prowadzenia auta.

Jak poprawić komfort w reprezentacyjnej, luksusowej limuzynie? Inżynierowie Lexusa zajęli się…sztywnością. Uznano, że warto dodać kolejne spawy konstrukcji nadwozia, by jeszcze bardziej je wzmocnić. Na tym nie poprzestano. Zmniejszono sztywność opon w technologii run flat oraz skorygowano charakterystykę zawieszenia (geometria i niemal płynna regulacja tłumienia amortyzatorów). Zastosowano także nowe poduszki silnika i tuleje tylnego zawieszenia oraz większe stabilizatory. Nie zapomniano oczywiście o modyfikacji materiałów tapicerskich oraz samej struktury foteli. Efekt?

Lexus wspomina przede wszystkim o bezprecedensowym komforcie jazdy. To oznacza jeszcze mniej wstrząsów i wibracji (nie tylko z samej nawierzchni, ale także od silnika) oraz tłumienie drgań o wysokiej częstotliwości. Do tego kierowca ma poczucie lepszej kontroli podczas pokonywania zakrętów i jeszcze więcej przyjemności po modyfikacji charakterystyki układu napędowego (wyraźny przyrost momentu obrotowego i obniżenie obrotów benzynowego V6).

A co w kabinie? W mięsistych fotelach łatwiej o najwygodniejsze ustawienie i rozproszenie nacisku ciała a jednocześnie utrzymanie komfortu podróży bez względu na temperaturę. Zadbano nawet o głębsze osadzenie szwów, by zapewnić uczucie wspaniałej miękkości i uniknięcie jakichkolwiek zagnieceń skóry. Przewaga tkwi we wszelkich detalach i mistrzowskiej precyzji.