Firma TomTom, dobrze znana na rynku nawigacji, obok utrzymania aktualności map i zwiększania ich dokładności, rozwija też technologie mające optymalizować ruch na drogach. Szczególnie na tych w wielkich miastach, czyli najbardziej zatłoczonych. No dobrze, ale jakie mamy z tego korzyści? Jeśli korzystamy z nawigacji TomTom mającej stałe podłączenie do internetu, możemy starać się omijać korki. Ale i siedząc przy komputerze można dotrzeć do kilku interesujących informacji.

Przykładowo, TomTom stale aktualizuje interesujący ranking TomTom Traffic Index, w którym ujętych jest też kilka polskich miast. Niestety, nie mamy najlepszych informacji, bo Łódź znajduje się w ścisłej czołówce tego zestawienia, zajmując – w skali całego świata – trzecie miejsce, tuż po Mexico City oraz Bangkoku. Mniej zatłoczone okazują się takie metropolie jak Istambuł, Rio de Janeiro czy też Moskwa.

A jak wypadają inne miasta naszego kraju? Otóż Warszawę znajdziemy na 17. pozycji na świecie, Lublin, Wrocław i Kraków na kolejnych miejscach od 39., Poznań – na 43., Bydgoszcz – na 55., a Trójmiasto – dopiero na 95. Pozycji. Wniosek jest prosty: lubisz żyć w dużym mieście, ale nie cierpisz korków – jedź nad nasze morze. Gdańsk, Gdynia i Sopot z niezłą lokalną komunikacją i obwodnicą okazują się najmniej zakorkowane spośród polskich miast.

Inna ciekawostka, jaką możemy znaleźć to serwis TomTom City, który – choć został uruchomiony ledwie pół roku temu już zgromadził dane z ponad 100 miast z całego świata. Czego możemy się dowiedzieć o polskich miastach? Przykładowo w Warszawie możemy przejrzeć statystyki dotyczące ruchu na 3889 km miejskich dróg. Dane te są oczywiście stale aktualizowane.

Zaglądając na stronę Tom Tom City możemy zatem dowiedzieć się, że w danym momencie zatłoczenie dróg w polskiej stolicy jest tak duże jak w Pekinie, Rzymie i Londynie. Poznamy też m.in. średnią prędkość, z jaką poruszają się pojazdy po monitorowanych drogach. Do wglądu jest tez mapa, na której – jak w Google Maps – zaznaczone są przejezdne ulice oraz te, na których na pewno będziemy musieli trochę postać. To bardzo przydatna informacja, gdy właśnie zamierzamy wracać do domu z miejsca pracy...