Nowy burmistrz Londynu, Sadiq Khan chce, aby metropolia nad Tamizą miała czyste powietrze. Szybko na jego apel zareagował chiński dostawca samochodów, którym jest jest Zhejiang Geely Holding Group. Do realizacji projektu nowych, ekologicznych aut zainwestuje kolejnych 400 mln dolarów.

Ta kwota zostanie przeznaczona na prace rozwojowe modelu TX5 plug-in hybrid, który będzie nowocześniejszy od obecnie oferowanego TX4. Nowoczesne londyńskie taksówki zastąpiły legendarnego Austina FX4, który był produkowany od 1958 do 1997 roku.

Zgodnie z nowymi przepisami od 2018 r. londyńskie taksówki nie będą mogły być napędzane silnikami wysokoprężnymi, a mają je zastąpić auta elektryczne lub hybrydy, które będą w stanie przy korzystaniu z napędu elektrycznego pokonać minimalny dystans 48 kilometrów i emitować maksymalnie 50 g CO2/km.

Warto dodać, iż obecne taksówki Geely TX4 napędzane są wysokoprężnym silnikiem czterocylindrowym o pojemności 2.8 l dostarczanym przez VM Motori.

Nowa londyńska taksówka ma pojawić się w sprzedaży pod koniec 2017 r. i będzie produkowana w nowej fabryce spółki London Taxi Company w Coventry. Roczna wielkość produkcji to 36 tys. aut, które także będą eksportowane do innych krajów jak m.in. Nowa Zelandia i Australia.