W Japonii odbywa się kilka plebiscytów, które są od siebie niezależne, jednak do tych najbardziej prestiżowych należy organizowany od roku 1991 konkurs organizowany przez konferencję producentów samochodów i dziennikarzy motoryzacyjnych. Jury wybierające auto roku złożone jest z czołowych pracowników działów rozwojowych firm motoryzacyjnych oraz dziennikarzy motoryzacyjnych. Główne nagrody przyznawane są w kategoriach osobistość motoryzacyjna, technika roku, samochód roku (tylko japońskiej produkcji) i importowany samochód roku.

W kategorii samochód roku wybrano Mazdę Demio, która w Europie sprzedawana jest pod oznaczeniem 2. Małą Mazdę wybrano z 22 zgłoszonych samochodów, które musiały pełnić podstawowe kryteria kwalifikacyjne, czyli minimalna roczna produkcja rzędu 5000 sztuk oraz wprowadzenie na rynek w okresie 1 listopada 2006 do 31 października 2007. Ostatnio Mazda zyskała tę nagrodę w roku 2003 za model RX-8, a od roku 1991 jest to już piąty triumf marki w tym plebiscycie.

Nie tylko model Demio odniósł sukces w konkursie na auto roku. W walce o najlepszego SUV-a tytuł przypadł modelowi Mazda CX-7.