Trwa odliczanie. 18 września 2010 r. będzie miało miejsce niezwykłe wydarzenie: próba pobicia rekordu świata przez Mazdę MX5. Rozpocznie się ona na terenie kopalni Zollverein w Essen, wpisanej na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Legendarny roadster ma być ponownie wpisany do Księgi rekordów Guinnessa. Celem przedsięwzięcia jest utworzenie największej w historii jadącej kolumny Mazd MX5, a tym samym pobicie rekordu ustanowionego w Nowej Zelandii (249 samochodów).

Przewaga nowego przedsięwzięcia ma być ogromna, bowiem swój udział w próbie zapowiedziało aż 600 właścicieli Mazd MX5 trzech generacji. Z przyczyn formalnych i technicznych jest to maksymalna liczba pojazdów, jakie mogą wziąć udział w biciu rekordu, dlatego odrzucono wiele dalszych zgłoszeń.

W próbie pobicia rekordu uczestniczyć będą przedstawiciele 16 krajów, przy czym większość samochodów uczestniczących w paradzie pochodzi z Niemiec. Liczne reprezentacje przybędą jednak również z krajów sąsiednich, między innymi z Austrii, Szwajcarii, Belgii, Luksemburga, Holandii, Francji, Polski (ponad 20 Mazd MX5) i Czech. Do Essen przybędą także miłośnicy Mazdy MX5 z Włoch, Hiszpanii, Portugalii i Rosji - część z nich własnymi samochodami.

Oficjalna próba pobicia rekordu Guinnessa rozpocznie się o godzinie 17:30 na trasie o długości 3,2 kilometra znajdującej się na terenie kopalni Zollverein. Wezmą w niej udział wszystkie zgłoszone samochody, a oficjalni przedstawiciele GuinnessTM będą nadzorować przestrzeganie reguł niezbędnych dla uznania rekordu. Następnie rozpocznie się wielkie przyjęcie, podczas którego z pewnością nie zabraknie powodów do świętowania.

Z okazji jubileuszu 90-lecia marki Mazda do Essen trafią również liczne historyczne modele. Wezmą one udział w "Kultowej paradzie Mazdy", a wśród nich R360 Coupé, pierwszy samochód osobowy Mazdy, a także Mazda Cosmo Sport, pierwszy seryjny model z silnikiem Wankla.