Program Mercedes-Benz Safety Experience bazuje na wieloletnim doświadczeniu instruktorów prowadzących szkolenia w zakresie doskonalenia techniki jazdy i uzupełnia je o praktyczne testy działania innowacyjnych systemów wsparcia dostępnych w nowych Mercedesach. Kierowca współczesnego samochodu może liczyć bowiem na coraz większe wsparcie elektroniki, ale nadal musi odpowiednio diagnozować niebezpieczne sytuacje i wykształcić właściwe nawyki – a przy tym widzieć, jak dokładnie działają poszczególne systemy, tak by móc w pełni wykorzystać ich potencjał.

Dlatego szkolenia Mercedes-Benz Safety Experience koncentrują się nie tylko na próbach mających na celu „doszlifowanie” zdolności prowadzenia pojazdu – takich jak hamowanie awaryjne, technika skrętu czy nagła zmiana toru jazdy, ale i na przetestowaniu systemów bezpieczeństwa w praktyce. Harmonogram szkoleń obejmuje m.in. zajęcia na płycie poślizgowej z szarpakiem, wprowadzanie pojazdu w różne rodzaje poślizgu oraz pokazy działania systemów bezpieczeństwa predykcyjnego PRE-SAFE.W programie nie zabrakło nawet punktów dotyczących jazdy częściowo zautomatyzowanej, w tym autonomicznego parkowania. Jest też element rywalizacji i adrenaliny w postaci zawodów pomiędzy uczestnikami.

Szkolenia Mercedes-Benz Safety Experience prowadzi 12 doświadczonych instruktorów – z jednej strony znakomitych kierowców z sukcesami w motorsporcie, z drugiej znakomitych pedagogów. Sami instruktorzy też regularnie uczestniczą w szkoleniach, tak aby być całkowicie na bieżąco z ofertą nowatorskich systemów wspomagających komfort i bezpieczeństwo z rodziny Mercedes-Benz Intelligent Drive – i móc tę wiedzę w odpowiedni sposób przekazywać.

Oczywiście szkolenia to także wyjątkowa okazja, by w praktyce przetestować najnowsze modele Mercedes-Benz w bezpiecznych warunkach zamkniętego toru. W tym roku do dyspozycji uczestników będą m.in.: Klasa A Limuzyna, Klasa B, Klasy C oraz E, GLE, a w późniejszym etapie nawet elektryczny SUV z gwiazdą – model EQC.

Zajęcia odbywają się na trzech torach w różnych częściach Polski (Bednary – Wielkopolska, Modlin nieopodal Warszawy, Jastrząb – Radom). W tym roku kalendarz programu Mercedes-Benz Safety Experience obejmuje 21 jednodniowych szkoleń, odbywających się od czerwca do października.

Partnerem programu Mercedes-Benz Safety Experience w zakresie ogumienia jest marka Continental. Wszak opona to jedyny element, który bezpośrednio łączy samochód z nawierzchnią. Cała siła napędowa przenoszona jest na niewielką część opony, porównywalną z powierzchnią kartki pocztowej lub dłoni dorosłego człowieka. Dlatego samochody podczas treningów muszą być wyposażone w ogumienie najwyższej jakości. Uczestnicy wydarzenia będą mogli przetestować najnowszą oponę Continental EcoContact™ 6 o wyjątkowo niskich oporach toczenia i wydłużonej trwałości, a także SportContact™ 6 – oponę przeznaczoną do samochodów o wysokich osiągach, która została już doceniona w niezależnych testach.

Cieszymy się, że drugi rok z rzędu jesteśmy partnerem Mercedes-Benz Safety Experience. Od lat za priorytet naszej działalności uznajemy poprawę bezpieczeństwa na drogach oraz realizację założeń Wizji Zero, która zakłada zredukowanie do zera liczby wypadków, rannych i ofiar śmiertelnych w wypadkach drogowych. Opony Continental, w które zostaną wyposażone auta szkoleniowe, nie tylko pozwalają wykorzystać potencjał samochodów, ale także zapewniają poprawne działanie systemów bezpieczeństwa, optymalną przyczepność, doskonałą precyzję prowadzenia i krótką drogę hamowania” – powiedział Piotr Snakowski, Head of Marketing Department w Continental Opony Polska.

Tomasz Mucha z Mercedes-Benz Polska powiedział: „Bezpieczeństwo od wielu lat jest jedną z czołowych wartości Mercedes-Benz. Już na początku lat siedemdziesiątych, jako część programu ESV (Experimental Safety Vehicles), Mercedes-Benz zbudował ponad 30 pojazdów testowych, które utorowały drogę do wielu innowacji z zakresu bezpieczeństwa, jak np. ABS, napinacze pasów, poduszki powietrzne, czy sposoby na ochronę pieszych lub przed uderzeniami bocznymi. Nasz program Mercedes-Benz Safety Experience już w drugiej odsłonie to wkład w praktyczne doskonalenie przez kierowców użycia systemów z zakresu bezpieczeństwa”.

Szczegóły odnośnie terminów oraz lokalizacji poszczególnych spotkań Mercedes-Benz Safety Experience można uzyskaću dealerów Mercedes-Benz.