• Mercedes EQA 250 ma silnik o mocy 190 KM, w EQA 300 4Matic pracuje jednostka generująca 228 KM, a w topowym EQA 350 4Matic - o mocy 292 KM
  • W zależności od wybranej wersji oraz od warunków jazdy zasięg auta wynosi 399-430 km
  • Mercedes EQA ma akumulatory o pojemności 66,5 kWh, a czas ich ładowania w zakresie 10-80 proc. – przy pomocy ładowarki o mocy do 100 kW – trwa około 30 min.
  • Nowy Mercedes EQA - sprawdź cenę

Mercedes EQ to submarka, w ramach której niemiecki producent oferuje wyłącznie pojazdy z elektrycznym napędem. W jej ramach dostępne są zarówno SUV-y, jak i vany. Najmniejszym, choć wcale nie małym Mercedesem z elektrycznym napędem, jest SUV EQA.

Samochody elektryczne nadają się tylko do miasta - takie jest przekonanie większości kierowców. Tymczasem Mercedes EQA na wiele sposobów przekonuje, że to nie do końca jest prawda.

Mercedes EQA – sprawdza się także poza miastem

Już rozplanowanie wnętrza udowadnia, że dalekie podróże nie będą męczące. To zasługa dobrej przestronności w obu rzędach wygodnych siedzeń. Z kolei zabranie urlopowego ekwipunku umożliwia bagażnik o pojemności 340-1320 l. Zaletami wnętrza Mercedesa EQA są również materiały wykończeniowe wysokiej jakości oraz wygodna obsługa urządzeń pokładowych.

Mercedes EQA dostępny jest w trzech wersjach silnikowych. W bazowej odmianie z napędem na przednie koła pod maską pracuje elektryczny silnik generujący 190 KM. Dzięki niemu samochód osiąga setkę już po 8,9 s.

Mercedes EQA – sportowe osiągi

Jeżeli komuś to nie wystarczy, może zdecydować się na 228-konną odmianę EQA 300 4Matic z seryjnym napędem na obie osie. W tej postaci 100 km/h uzyskuje się po 7,7 s. Na najlepsze osiągi można oczywiście liczyć w przypadku topowej wersji 350 4Matic, której jednostka generuje 292 KM i 520 Nm. W tym przypadku "setka" osiągana jest po imponujących 6 s. Niezależnie od wybranej wersji silnikowej ograniczona elektronicznie prędkość maksymalna wynosi 160 km/h.

Wysoki komfort jazdy i dobre osiągi to nie jedyne czynniki, które sprawiają, że Mercedes EQA sprawdza się podczas dalekich wyjazdów. Są jeszcze inne dowody na to, że auto nadaje się na pozamiejskie trasy – to duży zasięg oraz krótki czas ładowania akumulatorów.

Mercedes EQA – duży zasięg, szybkie ładowanie

W zależności od warunków jazdy przy bateriach napełnionych w 100 proc. można pokonać od 399 km do nawet 430 km. Problemu nie ma także, gdy wybierzemy się w dłuższą trasę.

Wystarczy po drodze skorzystać ze stacji szybkiego ładowania o mocy do 100 kW i w ciągu pół godziny prąd w bateriach zostanie uzupełniony w zakresie 10-80 proc. Oczywiście, nie jest to jedyna możliwość uzupełniania prądu. Można to zrobić także przy użyciu 230-woltowego gniazdka lub za pomocą wallboxa o mocy 11 kW.