To najsłynniejszy i jednocześnie najtrudniejszy rajd zabytkowych samochodów. Mille Miglia, czyli tysiąc mil, bo tyle liczy trasa wyścigu z Brescii do Rzymu i z powrotem do Brescii. Taką trasę pokonywali zawodnicy w pierwotnej edycji Mille Miglia organizowanej w latach 1927-1957. Startowali w niej najsłynniejsi zawodnicy, jechali bez przerw, w normalnym ruchu, wygrywał ten kto najszybciej pokonał trudną trasę.

Od lat 70. wznowiono Mille Miglia, ale jest to wyścig dla samochodów zabytkowych z lat, w których odbywała się ta impreza, a więc 1927-57. Zawodnicy na pokonanie trasy tysiąca mil mają cztery dni. Jest to wyścig na regularność, nie liczy się więc jak najszybsze pokonanie trasy, ale pokonanie wyznaczonych odcinków z zadaną prędkością średnią (a więc w ściśle określonym czasie). Zadanie wydaje się łatwe, ale to pozory. Najlepsi potrafią pokonać wyznaczony odcinek z dokładnością do dziesiątych, a nawet setnych sekundy.

Mille Miglia 2021 - trasa imprezy

W tym roku na starcie Milla Miglia w Brescii 16 czerwca stanęło 375 załóg z całego świata. Oczywiście najwięcej z Włoch. Nowością jest "jazda pod prąd" – w poprzednich edycjach trasa wiodła z Brescii do Rzymu wschodnim wybrzeżem Włoch, a z Rzymu do Brescii zachodnią częścią, m.in. przez Toskanię. W tym roku trasa pierwszego etapu wiedzie z Brescii do Viareggio, drugiego z Viareggio do Rzymu, trzeciego z Rzymu do Bolonii, a czwartego z Bolonii do Brescii. Na mecie zawodnicy zameldują się po południu w sobotę 19 czerwca. Nasi wysłannicy również – i wszystko dla Was opiszą.

W galerii zdjęcia ze startu Mille Miglia 16 czerwca w Brescii.