Współpraca reklamowaTestujemy na paliwach
Auto Świat > Wiadomości > Aktualności > Prawo jazdy będzie dostępne dla 17-latków. Przepisy są gotowe

Prawo jazdy będzie dostępne dla 17-latków. Przepisy są gotowe

Bez podania terminu, ale za to ze szczegółami Ministerstwo Infrastruktury poinformowało o planach umożliwienia 17-latkom zdobycia prawa jazdy i kierowania samochodami na drogach publicznych.

Nieletni będą mogli ubiegać się o prawo jazdy
Nieletni będą mogli ubiegać się o prawo jazdyŹródło: Auto Świat
  • Wiceminister Infrastruktury Stanisław Bukowiec poinformował o przygotowaniu przepisów mających umożliwić uzyskanie prawa jazdy przez 17-latków
  • Nieletni kierowca będzie mógł prowadzić samochód wyłącznie pod nadzorem dorosłego, doświadczonego kierowcy
  • Początkujący kierowcy (także starsi wiekiem) będą musieli odbyć tzw. okres próbny

Ministerstwo infrastruktury ma szereg propozycji związanych z poprawą bezpieczeństwa ruchu drogowego. Jedno z nich jest dopuszczenie do prowadzenia aut nieletnich kierowców. Propozycja ta, wraz z licznymi szczegółami, padła ze strony wiceministra infrastruktury Stanisława Bukowca na posiedzeniu podkomisji do spraw transportu drogowego.

Prawo jazdy dla 17-latków: tak, choć pod licznymi warunkami

Podstawowy warunek, aby nieletni mógł ubiegać się o prawo jazdy, to zgoda rodziców. W pierwszym roku – czyli do osiągnięcia pełnoletności – młody kierowca będzie mógł prowadzić samochód wyłącznie pod opieką osoby dorosłej.

Warto przypomnieć, że w przeszłości w Polsce 17-latkowie mogli za zgodą rodziców ubiegać się o prawo jazdy, a ciekawostką jest, że po otrzymaniu dokumentu kierowali samochodami na takich samych zasadach jak dorośli. Obecnie z różnych względów nie jest to możliwe, tak więc prawo jazdy zdobyte przez osobę nieletnią będzie miało pewne ograniczenia.

Nie każdy pełnoletni będzie mógł towarzyszyć młodemu kierowcy

Kierowca towarzyszący 17-latkowi kierującemu samochodem będzie musiał mieć ukończone co najmniej 24 lata. Będzie musiał też mieć za sobą co najmniej 5-letni staż posiadania prawa jazdy kategorii B. Jako że w pewnym stopniu będzie współodpowiedzialny za bezpieczeństwo podróży, będzie musiał być trzeźwy – a więc takiej możliwości, aby początkujący, nieletnim kierowca odwoził starszą pijaną osobę do domu bez nadzoru innego trzeźwego kierowcy, nie będzie.

Okres próbny dla każdego

Jest propozycja, aby każdy początkujący kierowca – także pełnoletni – miał do odbycia okres próbny za kierownicą. W tym okresie nie mógłby przekraczać prędkości 50 km na godz. w terenie zabudowanym, 80 km na godz. poza terenem zabudowanym i 100 km na godz. na autostradzie i drodze ekspresowej. Początkujący kierowca nie mógłby pracować jako taksówkarz.

Wzorem inne państwa UE

Przedstawiciele Ministerstwa Infrastruktury dowodzą, iż podobne rozwiązania funkcjonują w innych państwach europejskich, które znane są z wysokiej kultury jazdy i wysokiego poziomu bezpieczeństwa w ruchu drogowym

Maciej Brzeziński
Maciej Brzeziński
Dziennikarz AutoŚwiat.pl
Pokaż listę wszystkich publikacji
materiał promocyjny

Sprawdź nr VIN za darmo

Zanim kupisz auto, poznaj jego przeszłość i sprawdź, czy nie jest kradziony lub po wypadku

Numer VIN powinien mieć 17 znaków