Urodzony w 1835 roku w rodzinie samurajskiej, Yataro bardzo wcześnie opuścił rodzinny dom by rozpocząć pracę w firmie handlowej w Nagasaki a potem w Osace. Okazał się być bardzo zdolnym i zaradnym menadżerem i w roku 1870 postanowił otworzyć własną firmę spedycyjną – towarzystwo żeglugowe. Na początek dysponował trzema statkami parowymi wydzierżawionymi od byłego pracodawcy.

Początkowo Yataro nazwał swoje przedsiębiorstwo „Tsukumo” ale na flagach jego statków słynne trzy romby pojawiły się od początku, a w roku 1874 przedsiębiorstwo zmieniło nazwę - odtąd nazywało się „Mitsubishi” (czyli „Trzy romby”). Yataro stworzył jakże znane dziś logo w postaci trzech rombów łącząc dwa motywy: kanciaste formy herbu rodzinnego i trójlistny herb klanu Tosa – swojego pierwszego pracodawcy.

Rodzinne przedsięwzięcie

Yataro umarł w roku 1885 i kierowanie firmy spoczęło na jego młodszym bracie – Yanosuke. W ten oto sposób członkowie rodziny Iwasaki prowadzili Mitsubishi aż do rozwiązania holdingu po zakończeniu II Wojny Światowej.

Zanim do tego doszło, w latach dziewięćdziesiątych XIX stulecia, Yanosuke był przedmiotem drwin po zapłaceniu 1,28 mln jenów za 30 hektarów (75 arów) bagna położonego naprzeciwko Pałacu Cesarskiego w Tokio... Obecnie teren ten zajmuje centralna dzielnica wielkiego biznesu, a jej wartość idzie w biliony jenów. Mieszczą się tutaj główne siedziby wielu spółek Mitsubishi.

Członkowie rodziny Iwasaki przekazali swojemu narodowi liczne skarby architektury i sztuki. Niektóre z nich wciąż są formalnie własnością spółek Mitsubishi, jak choćby przepiękna budowla „Kaitokaku”. Yanosuke Iwasaki zbudował tę wspaniałą posiadłość na wzgórzu z widokiem na Zatokę Tokijską. Jej budowę opóźniały liczne modyfikacje będące następstwem uwag inwestora, który dożył jednak chwili jej zakończenia w lutym 1908 roku. Obecnie w Kaitokaku zatrzymują się oficjalne delegacje przybywające do Tokio na zaproszenie firm z grupy Mitsubishi.

Perspektywa globalna

W roku 1893 stery przedsiębiorstwa przejął od wuja Hisaya - najstarszy syn Yataro, absolwent Uniwersytetu Pensylwania. Unowocześnił on gruntownie system zarządzania w Mitsubishi.

W roku 1916 stery przedsiębiorstwa przejął z kolei od niego jego kuzyn – Koyata Iwasaki, najstarszy syn Yanosuke, absolwent Uniwersytetu w Cambridge. W latach 30-tych ubiegłego wieku określił on globalną perspektywę działania firmy. Pozostaje ona wciąż aktualna i kształtuje politykę zarządzania w przedsiębiorstwach wchodzących w skład grupy Mitsubishi.

Wspólne dziedzictwo i zasady

Koyata Iwasaki zmarł w grudniu 1945 roku, po rozwiązaniu holdingu Mitsubishi w ramach realizacji powojennej polityki decentralizacji władzy gospodarczej.

Był to koniec Mitsubishi jako jednolitego organizmu gospodarczego. Odtąd firmy Mitsubishi podążały ścieżką wzrostu już niezależnie od siebie, a większość z nich jest liderami w swoich branżach. Słyną one ze stosowania nowatorskich technologii, ambicji bycia firmami o zasięgu globalnym i zaangażowania na rzecz społeczeństwa.

Mimo, że dziś firmy Mitsubishi, stosując zróżnicowane strategie zarządzania, działają niezależnie, łączy je wspólne dziedzictwo, przewodnie zasady i , w przypadku większości z nich, nazwa i logo w postaci trzech rombów (a nie trzech diamentów jak się przyjęło mówić...).