Auto Świat Wiadomości Aktualności Motoambulans po 20 latach może w końcu trafić do ustawy

Motoambulans po 20 latach może w końcu trafić do ustawy

Autor Radosław Duda
Radosław Duda

Mija już 20 lat, od kiedy na polskich drogach ujrzano pierwsze motocyklowe ambulansy. Motocykle, dzięki swoim rozmiarom, mogą znacznie szybciej dojechać do poszkodowanych, a ratownicy udzielić im pierwszej pomocy do przyjazdu karetki. Mimo wielu zalet motoambulansów dalej nie doczekały się one przepisów jednoznacznie dopuszczających ich do działania. Pojawiła się w końcu szansa na zmiany.

Motocykl ratowniczy - zdjęcie ilustracyjne
Shutterstock/Grzegorz Czapski
Motocykl ratowniczy - zdjęcie ilustracyjne
  • Po 20 latach pracy motocykli w ratownictwie medycznym w końcu wpłynął projekt ustawy powołujący je jako zespół ratownictwa medycznego
  • Motoambulanse mają być wykorzystywane do pomocy poszkodowanym w miejscach trudno dostępnych dla zwykłego ambulansu. Okres ich pracy wyniesie tylko kilka miesięcy w roku
  • W okresie bez pracy motocykli ratowniczych zatrudnione osoby będą mogły wykonywać pracę w podstawowych lub specjalistycznych zespołach medycznych
  • Więcej takich tekstów znajdziesz na stronie głównej Onetu

Zwinne, szybkie i trudne do zatrzymania przez utrudnienia w ruchu drogowym. Motocyklowe zespoły ratownicze to idealny sposób na szybką pierwszą pomoc poszkodowanym. Cieszy więc fakt, że w nowym projekcie zmian Ustawy o Państwowym Ratownictwie Medycznym i niektórych innych ustaw pojawiła się propozycja odrębnego rodzaju zespołów ratownictwa medycznego, jakim są właśnie motocykle ratunkowe. Byłaby to duża zmiana, biorąc pod uwagę fakt, że w ciągu ostatnich 20 lat rejestrowanie motoambulansu było możliwe poprzez obchodzenie przepisów. Jak dotąd wszystkie motocykle ratunkowe umieszczane były w systemie jako piloci karetek.

Dalszy tekst pod materiałem wideo:

Dalszy ciąg artykułu pod materiałem wideo

Projekt ustawy ma poprawić dostępność świadczeń medycznych

Założeniami projektu jest poprawa dostępności świadczeń zdrowotnych w rodzaju ratownictwa medycznego między innymi przez powstanie motocyklowych jednostek ratowniczych oraz dyspozytorni medycznych. Dzięki zmianom zamiast pilotów karetek powstanie osobny rodzaj zespołu ratownictwa medycznego. Zgodnie z proponowanymi przepisami motocykl ratunkowy byłby prowadzony przez uprawnioną do medycznych czynności ratunkowych osobę, wyposażoną w niezbędne leki i wyroby medyczne. Liczba motoambulansów byłaby określona w wojewódzkim planie działania systemu i nie może przekroczyć jednej jednostki motocyklowej na każde rozpoczęte 400 tys. mieszkańców danego województwa.

Zgodnie z założeniem ustawy motocykle ratunkowe finansowane byłyby tak jak inne zespoły ratownictwa medycznego tzn. w ramach umów zawieranych przez Oddziały Wojewódzkie Narodowego Funduszu Zdrowia. Ich zadaniem będzie docieranie do pacjentów znajdujących się w miejscach, gdzie zwykły ambulans nie jest w stanie dojechać, np. podczas zgromadzeń publicznych lub w terenach trudno dostępnych. Pracowałyby także na terenach miast z dużym natężeniem ruchu, gdzie dojazd zwykłej karetki znacznie się wydłuża.

Motocykle tylko w określonym okresie

Zaskoczyć może fakt, że motoambulanse nie będą funkcjonować przez cały rok. Zgodnie z projektem czas działania nowych jednostek to okres od 1 maja do 30 września, przez 12 godzin w ciągu doby. Nie oznacza to, jednak tego, że ratownicy będą zatrudniani tylko na okres pięciu miesięcy. Propozycja nowych regulacji zawiera zapis o tym, że wszyscy motocyklowi ratownicy zostaną zatrudnieni dokładnie na tych samych zasadach, co inne osoby wchodzące w skład zespołów ratownictwa medycznego. Dzięki temu w okresie październik-kwiecień będą mogły wchodzić w skład podstawowych oraz specjalistycznych zespołów medycznych, a ich wynagrodzenie będzie zależne stawek zespołu, do którego dołączą.

Rozpoczęcie od 1 maja 2024 r.

Projekt jest aktualnie na etapie konsultacji publicznej i czeka go jeszcze spora droga. Niemniej jednak cieszy fakt, że w końcu po 20 latach uda się uregulować sprawę motocyklowych jednostek ratownictwa medycznego. Widząc zalety użycia motocykla w ratownictwie, aż dziwi fakt, że projekt wpłynął dopiero teraz.

Autor Radosław Duda
Radosław Duda
materiał promocyjny

Sprawdź nr VIN za darmo

Zanim kupisz auto, poznaj jego przeszłość i sprawdź, czy nie jest kradziony lub po wypadku

Numer VIN powinien mieć 17 znaków