Muzeum, które otwarto w 2001 roku, zostało przebudowane, wyremontowane i wyposażone w nowoczesne sposoby ekspozycji pojazdów. Zapewnia to odwiedzającym możliwość odbycia ekscytującej, motoryzacyjnej podróży w czasie. Białe podłogi i szare ściany muzeum są nowoczesnym, nierozpraszającym uwagi tłem dla eksponowanych aut o żywych kolorach lakierów. Ekrany multimedialne i ekspozycje wymagające od gości interakcji, powodują że wizyta w muzeum jest jeszcze ciekawszym i zapadającym w pamięć przeżyciem.

Odnowione muzeum Lamborghini
Odnowione muzeum Lamborghini

Zwiedzający po wejściu do krainy Lamborghini są witani grzmiącym rykiem silników Aventadora i Huracana. Po tak serdecznym powitaniu można przejść do stanowisk znajdujących się na parterze i ukazujących dziedzictwo marki. Na początku zwiedzania ukazuje się naszym oczom pierwsze wyprodukowane w Sant'Agata auto - model 350 GT z 1963 roku. Tuż obok stoi słynna Miura, która „patrzy” charakterystycznymi reflektorami otoczonymi czarnymi „rzęsami”. W muzeum znajdują się także wyjątkowe silniki rozmieszczone w wielu miejscach. Szczególną rolę w przedstawieniu rozwoju firmy mają samochody, w których wykorzystano przełomowe dla marki materiały i technologie. Przykładowo pokazane jest Diablo, w którym po raz pierwszy zastosowano napęd na cztery koła, P140 z aluminiowym podwoziem, Sesto Elemento z nadwoziem z włókna węglowego i hybrydowy Asterion.

Przechadzając się dalej po parterze można ujrzeć koncepcyjnego SUV-a Urus lub wyprodukowane w liczbie zaledwie 301 egzemplarzy LM002, którego protoplastą był zbudowany w 1977 roku buggy o nazwie „Cheetah”. Interesującym miejscem w muzeum jest ściana z „drzewem genealogicznym” włoskiej marki. W ciekawy sposób ukazano ponad 50-letnią historię Lamborghini.

Część muzeum usytuowana na piętrze jest podzielona na dwie ekspozycje tematyczne. W pierwszej z nich prezentowane są główne modele marki ukazane w odwrotnej chronologii - od Aventadora po 400 GT. Druga ekspozycja obejmuje sportowe osiągnięcia firmy i modele specjalnie przygotowane do sportów motorowych. Diablo GTR, Gallardo, Huracán, dwa auta F1, wyczynowy silnik V12- to tylko niektóre z wyścigowych atrakcji czekających na zwiedzających. W tej części muzeum znajduje się wiele multimedialnych zapisów sportowych osiągnięć Lamborghini. Oprócz zdjęć i filmów dostępne są inne formy prezentacji wyścigowego dziedzictwa marki. Goście muzeum mogą między innymi doświadczyć części emocji, które towarzyszą serii wyścigowej Lamborghini Super Trofeo, dzięki systemowi wirtualnej rzeczywistości. Inną możliwością jest symulacja tego wyścigu przy wykorzystaniu kierownicy i osprzętu z prawdziwego Huracana. Na koniec zwiedzania sekcji sportowej można wykonać pamiątkowe zdjęcie na podium.

Lamborghini Miura Tour
Lamborghini Miura Tour

Z inauguracją działania muzeum zeszło się inne wydarzenie istotne dla marki z wierzgającym bykiem w logo, mianowicie 50-lecie powstania modelu Miura, któremu w muzeum poświęcona jest oddzielna sekcja. Podczas Miura Tour, 20 egzemplarzy tego wyjątkowego auta odbyło ponad 500-kilometrową podróż po tak malowniczych regionach Włoch, jak Emilia- Romania, Liguria i Toskania. Lamborghini złożyło tym przejazdem hołd swojemu historycznemu modelowi przy asyście czterech myśliwców Eurofighter.