Obserwując ruch uliczny, nasz wzrok bardzo często wyłapuje wyróżniające się kolory aut, takie jak żółty czy pomarańczowy. Na drogach pojawiają się samochody w niemal wszystkich kolorach tęczy. W 2022 r. firma Axalta Coating Systems, w Globalnym Raporcie Popularności Kolorów Samochodowych, informowała o zdecydowanym faworycie, którym na świecie był kolor biały — wybierało go 34 proc. użytkowników samochodów.

Dalsza część tekstu pod materiałem wideo

Przeczytaj także: Kierowca zwrócił uwagę rowerzyście. Jego odpowiedź bezcenna

W dalszej kolejności znajdował się kolor czarny, który wybrało 21 proc. kierowców. 19 proc. stanowił kolor szary, natomiast niebieski wybrało 8 proc. właścicieli pojazdów (taki sam procent stanowił kolor srebrny). Czerwony, nieco bardziej wyróżniający się na tle pozostałych, wybrało 5 proc. kierowców. Brąz i beż to zaś wybór 2 proc. kierowców, a zieleń, żółć, czy pomarańcz łącznie wybrało 3 proc. właścicieli samochodów.

Europa w porównaniu do całego świata

Dane dotyczące całego świata warto zestawić z upodobaniami właścicieli aut z Europy w 2022 r. Z raportu wynika, że 27 proc. wszystkich użytkowników pojazdów ma auto w kolorze szarym, 22 proc. wybiera czerń, a 21 proc. — biel.

Przeczytaj także: "Byłam w szoku". Tak pracę umilał sobie kierowca autobusu w Gdyni

Czerwień to zaledwie 5 proc. wyborów (tu warto wspomnieć, że niektóre marki tj. Ferrari czy Mazda zarezerwowały sobie po jednym z odcieni czerwieni — mogą używać go na wyłączność), a kolor niebieski — 11 proc. 9 proc. decyduje się na srebro, zaś na zieleń, żółć i pomarańcz — łącznie 3 proc. użytkowników samochodów. Niewielki procent z nas decyduje się także na pojazdy w kolorze brązu czy beżu — 2 proc.

Zmiany względem 2021 r.

W 2021 r. na drogach na całym świecie jeździło nieco więcej białych samochodów — 35 proc. 19 proc. posiadaczy aut wybrało natomiast kolor czarny i tyle samo — kolor szary. Na kolejnym miejscu znalazł się srebrny — 9 proc., potem niebieski — 8 proc. i czerwony — 5 proc. Na brąz i beż zdecydowało się 3 proc. posiadaczy aut, a łącznie 3 proc. stanowiły samochody pomarańczowe, żółte i zielone.

Ładowanie formularza...

Źródło: bodyshopmag.com