System RDA można łatwo skonfigurować w komputerze pokładowym samochodu
System RDA można łatwo skonfigurować w komputerze pokładowym samochodu
  • Temperatura we wnętrzu samochodu może wzrosnąć o 20 stopni Celsjusza w ciągu 10 minut
  • Wystarczy tylko kilkanaście minut w rozgrzanym i zamkniętym samochodzie, żeby organizm dziecka przestał prawidłowo funkcjonować
  • System przypominający o sprawdzeniu czy nikogo nie ma z tyłu będzie dostępny po wakacjach

Co oznacza skrót RDA? Rear Door Alert, czyli w dosłownym tłumaczeniu alarm tylnych drzwi. Z pozoru nic szczególnego, ale w praktyce proste i bardzo pomysłowe rozwiązanie. RDA to nic innego jak przypomnienie kierowcy by przed opuszczeniem pojazdu sprawdził, czy nikogo lub niczego nie zostawił na tylnej kanapie. Nie tylko z perspektywy upałów pozostawienie nawet na chwilę dziecka w samochodzie to po prostu bardzo zły pomysł.

Jak działa RDA? System zapamiętuje co dzieje się z samochodem, zanim wyjedzie na drogę. Gdy przed rozpoczęciem jazdy tylne drzwi zostały otwarte i po chwili zamknięte RDA uzna, że na tylnej kanapie może podróżować np. dziecko, lub będą przewożone różne przedmioty. Gdy po zakończeniu podróży kierowca otworzy swoje drzwi, a tylne pozostaną zamknięte, to wówczas włączy się alarm emitujący taki sam dźwięk, jak w przypadku ostrzeżeń o utracie ciśnienia w oponie. Ponadto na desce rozdzielczej wyświetli się komunikat przypominający o sprawdzeniu, czy nie zostawiliśmy dziecka z tyłu.

RDA można oczywiście wyłączyć, gdy na co dzień nie podróżujemy z dzieckiem, ale mamy np. zwyczaj pozostawiać zakupy za fotelem lub na tylnej kanapie. Zakupów też jednak lepiej nie zostawiać na dłużej, szczególnie jeśli są to produkty spożywcze, które mogą się łatwo popsuć. Else Foley, która jest jedną z osób odpowiedzialnych za projekt nowego systemu przyznała, że źródłem inspiracji było smaczne włoskie danie (lazanie) pozostawione z tyłu. Choć na szczęście się nie popsuło, to jednak zapach pozostał na długo w kabinie.

System RDA w pierwszej kolejności trafi do modelu Pathfinder
System RDA w pierwszej kolejności trafi do modelu Pathfinder

RDA pojawi się już za miesiąc w seryjnie produkowanym samochodzie. Pierwszym modelem wyposażonym w nowy system będzie Pathfinder z rocznika modelowego 2018. Sukcesywnie RDA będzie oferowane także w innych modelach Nissana. Niewykluczone, że pojawi się również w Europie.