Auto Świat Wiadomości Aktualności Nieoznakowane fotoradary - interweniuje Rzecznik Praw Obywatelskich

Nieoznakowane fotoradary - interweniuje Rzecznik Praw Obywatelskich

Kierowcy skarżą się, że stacjonarne fotoradary rejestrujące przejazd na czerwonym świetle nie są oznakowane, jak te mierzące prędkość. Sprawę próbuje wyjaśnić Rzecznik Praw Obywatelskich.

Fotoradar
Auto Świat
Fotoradar

Ta sytuacja jest spowodowana zmianą przepisów o fotoradarach. Do ustawy z 2015 r. wciąż nie dodano rozporządzenia, regulującego sprawę tych fotoradarów. Mowa o rozporządzeniu do art. 129h ust. 5 Prawa o ruchu drogowym. W nim minister infrastruktury zobowiązany jest podać następujące warunki: lokalizacji radaru, sposobu jego oznakowania (ma być prewencyjnie oznaczony i widoczny) oraz tego, jak kontroluje on zachowanie pojazdu.

Minęły trzy lata, a rozporządzenia jak nie było, tak nie ma, więc Rzecznik Praw Obywatelskich Adam Bodnar poprosił ministra Andrzeja Adamczyka o podanie terminu, kiedy zostaną wprowadzone odpowiednie przepisy.

Poprzednio takie rozporządzenie obowiązywało, ale też nie określało dokładnego sposobu informowania kierowców o fotoradarach stacjonarnych. Zostało uchylone po zmianie przepisów i odebraniu strażom gminnym prawa do stawiania fotoradarów.

RPO informuje, że projekt nowego rozporządzenia pojawił się w serwisie Rządowego Centrum Legislacji w czerwcu 2016 r. W uzasadnieniu do niego napisane było, że „konieczne jest niezwłoczne uzupełnienie porządku prawnego o te przepisy”. Nie wiadomo dlaczego tak się nie stało. Czekamy na odpowiedź ministra infrastruktury w tej sprawie.

materiał promocyjny

Sprawdź nr VIN za darmo

Zanim kupisz auto, poznaj jego przeszłość i sprawdź, czy nie jest kradziony lub po wypadku

Numer VIN powinien mieć 17 znaków