Auto Świat Wiadomości Aktualności Nowa obowiązkowa naklejka i limity alkoholu dla kierowców. Wyjaśniamy, kogo dotkną zmiany

Nowa obowiązkowa naklejka i limity alkoholu dla kierowców. Wyjaśniamy, kogo dotkną zmiany

Rząd przyjął projekt zmian w przepisach, a my poznaliśmy szczegóły znacznie ostrzejszych przepisów, jakie szykowane są dla kierowców. To m.in. dotkliwsze kary za prędkość, ale nie tylko. Wprowadzona ma być też nowa obowiązkowa naklejka, a to ze względu na okres próbny, którym objętych będzie część z kierujących. To powrót do starych pomysłów.

Kontrola drogowa
DarSzach / Shutterstock
Kontrola drogowa

Zaproponowane przez resort sprawiedliwości zmiany niektórych ustaw w celu poprawy bezpieczeństwa ruchu drogowego zakładają też wyższe kary za brawurową, niebezpieczną jazdę, a recydywiści i posiadacze wielokrotnych zakazów prowadzenia pojazdów mają zostać wyeliminowani z udziału w ruchu drogowym. - podała Kancelaria Prezesa Rady Ministrów. Całości projektu przyjrzeliśmy się w tym miejscu: Do 5 lat więzienia za prędkość. Rząd przyjął nowe przepisy. Drakońskie kary za drift, wyścigi i jedno koło Tym razem weźmiemy pod lupę okresy próbne, nową naklejkę i restrykcyjny limit alkoholu we krwi. Te mają być wprowadzone dla świeżo upieczonych kierowców.

Nowe zasady dotyczące prawa jazdy. Będą duże zmiany

Nowe przepisy to nie tylko kary, ale też ogólnoeuropejskie ujednolicenie przepisów dotyczących prawa jazdy. Jednym z najważniejszych punktów jest możliwość zdobycia uprawnień w wieku 17 lat.

Młodzi kierowcy w pierwszych sześciu miesiącach od uzyskania prawa jazdy będą mogli prowadzić samochód tylko pod nadzorem osoby dorosłej. Opiekun musi mieć ukończone 25 lat, minimum 5-letni staż posiadania prawa jazdy kategorii B oraz być w pełni trzeźwy podczas każdej wspólnej jazdy. Ponadto, osoba taka nie mogła być w przeszłości objęta zakazem prowadzenia pojazdów. Co ciekawe, 17-latek będzie mógł jeździć tylko po Polsce do ukończenia 18 lat. Po osiągnięciu pełnoletności otworzą się dla niego drogi innych krajów UE.

Jeśli 17-latek będzie jechał bez opiekuna, policjanci potraktują go jakby jechał bez uprawnień. Oznacza to 1500 zł mandatu.

Dalszy ciąg artykułu pod materiałem wideo

Będzie okres próbny dla kierowców. Dwa albo trzy lata

Świeżo upieczeni kierowcy znajdą się w okresie próbnym, podczas którego będą ich obowiązywały bardziej restrykcyjne przepisy niż pozostałych. Okres próbny potrwa:

  • trzy lata w przypadku kierowcy, który zdobędzie prawko w wieku 17 lat,
  • dwa lata dla pełnoletnich osób, które zdobędą prawko.

Jeśli w tym czasie młody kierowca popełni dwa wykroczenia przeciwko bezpieczeństwu ruchu drogowego, starosta będzie mógł go przedłużyć o kolejne dwa lata. Trzeci przypadek naruszenia przepisów oznacza cofnięcie uprawnień. Dla młodych kierowców podniesiono również standardy bezpieczeństwa. Obowiązywać ich będzie zerowy limit alkoholu w organizmie (0,0 promila).

Kontrowersje budzi pomysł niższych limitów prędkości. W terenie zabudowanym kierowcy w okresie próbnym będą mogli jechać do 50 km na godz., nawet jeśli znaki pozwalają jechać szybciej, 80 km na godz. poza terenem zabudowanym i 100 km na godz. na autostradzie. Mamy nadzieję, że nie będzie to powodować niebezpieczeństwa ze względu na różnicę prędkości. Zwłaszcza na drogach szybkiego ruchu.

W przypadku przekroczenia 12 punktów karnych kierowca w okresie próbnym zostanie zobowiązany do odbycia kursu praktycznego z zakresu zagrożeń w ruchu drogowym.

Przeczytaj także: Policjanci otworzyli maskę Skody i oniemieli. Kierowca stanie za to przed sądem. Potężny mandat

Będzie nowa obowiązkowa naklejka. Wraca dobrze znany pomysł

Podczas okresu próbnego będzie obowiązek jazdy oznaczonym odpowiednio samochodem. Przedstawiciele ministerstwa zdradzili, że wróci dobrze nam znany zielony listek. To uniwersalny znak niedoświadczonego kierowcy.

Zielony listek kiedyś oznaczał początkującego kierowcę. Powróci?
Zielony listek kiedyś oznaczał początkującego kierowcę. Powróci?Archiwum / Auto Świat
materiał promocyjny

Sprawdź nr VIN za darmo

Zanim kupisz auto, poznaj jego przeszłość i sprawdź, czy nie jest kradziony lub po wypadku

Numer VIN powinien mieć 17 znaków