Przekazany samochód to cześć długofalowej współpracy BMW z warszawską uczelnią techniczną. Współpraca jest elementem działań na rzecz edukacji przyszłych specjalistów branży motoryzacyjnej, dla których kluczowe jest poznawanie najnowszych technologii w trakcie zajęć praktycznych. Studenci teraz ćwiczyć będą na nie byle jakim samochodzie, bo na usportowionej odmianie serii 1.

Do uczelni trafił model BMW M135i xDrive o mocy 306 KM. Jest to nie tylko szybka, ale także bogato wyposażona odmiana BMW serii 1 z napęd na cztery koła. Auto ma zawieszenie i skrzynię biegów o sportowym charakterze oraz układ hamulcowy "M"., rozpędza się do 250 km/h, a osiągnięcie pierwszej "setki" zajmuje zaledwie 4,8 s.

Współpraca marki BMW z Politechniką trwa już od dłuższego czasu. Rozpoczęła się w 2006 r., od przekazania czterech silników BMW na cele dydaktyczne Wydziału Transportu, Wydziału Elektrycznego oraz Wydziału Samochodów i Maszyn Roboczych Politechniki Warszawskiej.

Następnie w 2009 r. wydział SiMR PW otrzymał od BMW Group samochód BMW 135i Coupe. W ramach zajęć laboratoryjnych pojazd był wykorzystywany m.in. do prezentacji poszczególnych podzespołów i układów, diagnostyki płyty podłogowej samochodu metodą laserową, czy pomiarów siły hamowania na stanowisku rolkowym. Dodatkowo, auto było prezentowane podczas Drzwi Otwartych Politechniki Warszawskiej oraz na Olimpiadzie Techniki Samochodowej.