Motocykliści poważnie przekraczający limity dozwolonej prędkości to dość powszechny widok na polskich drogach w sezonie wiosenno-letnim. Pewnie po części to efekt bezkarności przy spotkaniu z fotoradarami, które w Polsce robią wyłącznie zdjęcia pojazdów od przodu, czyli nie są w stanie zidentyfikować motocykla ani motocyklisty.

Tak naprawdę jedynym batem na kierowców jednośladów są dziś nieoznakowane patrole policyjne z wideorejestratorami na pokładzie oraz patrole policji z radarami ręcznymi, choć i te nie zawsze podejmują próbę ścigania piratów na dwóch kółkach.

To niebawem ma się jednak zmienić, bo 100 nowo zamówionych fotoradarów, ma już skutecznie identyfikować motocyklistów, a przynajmniej ich właścicieli. To już powinno być wystarczającym straszakiem dla wielu z nich. Co prawda zawsze będą oni mogli uniknąć punktów karnych i utraty prawa jazdy na 3 miesiące, przez niewskazanie kierowcy, ale zgodnie z nowymi przepisami taka "furtka" jest już naprawdę kosztowna – grzywna za niewskazanie kierowcy może wynieść nawet do 8 tys. zł!

Nowe fotoradary – mogą znacznie więcej niż tylko łapać motocyklistów

Generalna Inspekcja transportu Drogowego, która zarządza systemem polskich fotoradarów, chce w najbliższym czasie wymienić aż 247 starych urządzeń, które służą już przy drogach od 10 lat i coraz częściej borykają się z awariami. Nowe fotoradary mają mieć, m.in. dodatkową kamerę, która będzie rejestrowała także tylne tablice pojazdu, czyli będzie w stanie zidentyfikować motocykle i skutery i to bez względu na warunki pogodowe.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo:

Urządzenia brane pod uwagę przechodziły niedawno testy na lotnisku w Borsku. Wiemy już, że zgłosiły się dwie firmy. Mogą to być zatem francuskie fotoradary MESTA Fusion RN. To zupełnie nowa rzeczywistość w pilnowaniu przestrzegania przepisów przez polskich kierowców. Potrafi obserwować jednocześnie aż 32 auta na 8 pasach ruchu oraz rozpoznawać tablice rejestracyjne dzięki systemowi ANPR. Jednak kontrola prędkości czy przejechanie na czerwonym świetle to nie jedyne jego możliwości. Pod koniec stycznia 2022 r. francuski produkt uzyskał potwierdzenie zgodności z polskimi przepisami metrologicznymi i tym samym może być montowany przy naszych drogach.

Drugim urządzeniem jest MultaRadar CD. Urządzenia mogą wykonywać pomiary na 6-ciu pasach ruchu jednocześnie, i rozróżnia pas ruchu, na którym doszło do wykroczenia. Urządzenie może mierzyć różne limity na różnych pasach ruchu i to zarówno dla pojazdów nadjeżdżających i odjeżdżających.

Znana jest lokalizacja każdego z nowych fotoradarów na terenie Polski – szczegóły TUTAJ.