Współpraca reklamowaTestujemy na paliwach
Auto Świat > Wiadomości > Aktualności > Nowe opłaty za przejazdy drogami. Unia nakazała, ministerstwo ma już projekt

Nowe opłaty za przejazdy drogami. Unia nakazała, ministerstwo ma już projekt

Ministerstwo Infrastruktury przedstawiło projekt ustawy, który ma zrewolucjonizować system opłat drogowych. Planowane zmiany są odpowiedzią na dyrektywy Unii Europejskiej i uderzą w portfele. Dojdą bowiem dwie nowe daniny.

Droga S16
Droga S16Źródło: GDDKiA
  • Ministerstwo Infrastruktury planuje wprowadzenie rewolucyjnych zmian w systemie opłat drogowych
  • Projekt zakłada złożony system opłat elektronicznych składający się z opłaty infrastrukturalnej, opłaty od emisji CO2 oraz opłaty za zanieczyszczenie powietrza
  • Celem inicjatywy jest dostosowanie się do wymogów Unii Europejskiej i stymulowanie inwestycji w ekologiczne środki transportu

W obecnym stanie prawym, pojazdy o masie przekraczającej 3,5 tony podlegają jednorazowej opłacie infrastrukturalnej. Nowy projekt zakłada wprowadzenie złożonego systemu opłat elektronicznych, który będzie składał się z trzech komponentów. Poza dotychczasową opłatą infrastrukturalną pojawią się dwie nowe: opłata od emisji CO2 oraz opłata za zanieczyszczenie powietrza, związana z klasą emisji EURO pojazdu.

Black Week Onet Premium
Black Week Onet PremiumŹródło: Onet

Wyższe opłaty w imię ekologii

Inicjatywa Ministerstwa Infrastruktury ma na celu nie tylko dostosowanie się do wymogów Unii Europejskiej, ale również stymulowanie rynku do inwestycji w bardziej ekologiczny środki transportu. Przewiduje się, że dzięki ulgowym stawkom opłat drogowych dla pojazdów spełniających surowe normy środowiskowe, użytkownicy ciężarówek będą bardziej skłonni do odnowienia swoich flot.

Jednocześnie, projekt zakłada obciążenie dodatkowymi opłatami tych użytkowników, którzy wciąż korzystają z pojazdów niespełniających aktualnych standardów emisyjnych. To rozwiązanie ma zachęcić do szybszej wymiany starych pojazdów na nowe, bardziej przyjazne środowisku.

Branża nie chce się na to zgodzić

Propozycja Ministerstwa spotyka się jednak z ostrą krytyką ze strony branży transportowej. Pojawiają się głosy, że nowe obciążenia mogą stanowić kolejny cios dla polskich przedsiębiorstw przewozowych, już i tak borykających się z wysokimi kosztami działalności. Istnieje obawa, że wprowadzenie podwójnych opłat za emisję CO2 – zarówno w ramach nowego systemu opłat drogowych, jak i nadchodzącego systemu ETS2 – może zaszkodzić konkurencyjności polskiego transportu.

Mateusz Pokorzyński
Mateusz Pokorzyński
Dziennikarz AutoŚwiat.pl
Pokaż listę wszystkich publikacji
materiał promocyjny

Sprawdź nr VIN za darmo

Zanim kupisz auto, poznaj jego przeszłość i sprawdź, czy nie jest kradziony lub po wypadku

Numer VIN powinien mieć 17 znaków