Od 16 maja br. zaczęła obowiązywać nowelizacja rozporządzenia, które m.in. określa wzór dowodu rejestracyjnego. Zgodnie z nią od teraz urzędy będą mogły wydawać już nowe dokumenty, które w rzeczywistości wyglądają niemal identycznie jak dotychczasowe, a różnice sprowadzają się do zastosowania lepszych zabezpieczeń. Z racji tego, że cały czas w wielu urzędach dostępne są jeszcze stare blankiety, trzeba liczyć się z tym, że przy rejestracji pojazdu dostaniemy słabiej zabezpieczony dokument — przepisy pozwalają na wydawanie dotychczasowych wzorów do 11 lipca 2022 r.

Dalsza część tekstu pod materiałem wideo

W myśl założeń ministerstwa infrastruktury, nowy blankiet dowodu rejestracyjnego będzie miał lepsze zabezpieczenia. Jedną z głównych zmian jest zastosowanie zabezpieczonego chemicznie papieru z dwutonowym znakiem wodnym oraz włóknami zabezpieczającymi, które będą widoczne w świetle dziennym, a niektóre wyłącznie w świetle ultrafioletowym. Oprócz tego zostanie zastosowany mikrodruk pozytywowy, a także nadruki aktywne w świetle ultrafioletowym. Podrobienie dokumentu utrudnią również numeracja i personalizacja wykonane metodą druku laserowego oraz laserowo perforowany numer rejestracyjny.

Dzięki temu, że rubryki i ilość miejsca na pieczątki oraz inne adnotacje jest taka sama jak dotychczas, nie będzie obowiązku wymiany starych dowodów na nowe. Co więcej, swoją ważność, w okresie, na jaki zostały wydane, zachowują również pozwolenia czasowe i ich wtórniki. Oznacza to, że dotychczasowi właściciele pojazdów nie muszą martwić się, że zostaną zmuszeni do nieuzasadnionej wymiany dokumentów.