Auto Świat Wiadomości Aktualności Nowy wzór dowodu rejestracyjnego od 16 maja. Zmiany są niewielkie, ale istotne

Nowy wzór dowodu rejestracyjnego od 16 maja. Zmiany są niewielkie, ale istotne

W życie weszła nowelizacja rozporządzenia określającego wzór nowego dowodu rejestracyjnego. Dla zwykłego Kowalskiego nic się nie zmieniło, bowiem układ poszczególnych danych zapisywanych w dokumencie jest taki sam jak dotychczas. Celem wprowadzenia nowego dowodu jest utrudnienie podrobienia dokumentu.

Dowód rejestracyjny
Zobacz galerię (4)
Auto Świat / Archiwum
Dowód rejestracyjny

Od 16 maja br. zaczęła obowiązywać nowelizacja rozporządzenia, które m.in. określa wzór dowodu rejestracyjnego. Zgodnie z nią od teraz urzędy będą mogły wydawać już nowe dokumenty, które w rzeczywistości wyglądają niemal identycznie jak dotychczasowe, a różnice sprowadzają się do zastosowania lepszych zabezpieczeń. Z racji tego, że cały czas w wielu urzędach dostępne są jeszcze stare blankiety, trzeba liczyć się z tym, że przy rejestracji pojazdu dostaniemy słabiej zabezpieczony dokument — przepisy pozwalają na wydawanie dotychczasowych wzorów do 11 lipca 2022 r.

Dalsza część tekstu pod materiałem wideo

Dalszy ciąg artykułu pod materiałem wideo

W myśl założeń ministerstwa infrastruktury, nowy blankiet dowodu rejestracyjnego będzie miał lepsze zabezpieczenia. Jedną z głównych zmian jest zastosowanie zabezpieczonego chemicznie papieru z dwutonowym znakiem wodnym oraz włóknami zabezpieczającymi, które będą widoczne w świetle dziennym, a niektóre wyłącznie w świetle ultrafioletowym. Oprócz tego zostanie zastosowany mikrodruk pozytywowy, a także nadruki aktywne w świetle ultrafioletowym. Podrobienie dokumentu utrudnią również numeracja i personalizacja wykonane metodą druku laserowego oraz laserowo perforowany numer rejestracyjny.

Dzięki temu, że rubryki i ilość miejsca na pieczątki oraz inne adnotacje jest taka sama jak dotychczas, nie będzie obowiązku wymiany starych dowodów na nowe. Co więcej, swoją ważność, w okresie, na jaki zostały wydane, zachowują również pozwolenia czasowe i ich wtórniki. Oznacza to, że dotychczasowi właściciele pojazdów nie muszą martwić się, że zostaną zmuszeni do nieuzasadnionej wymiany dokumentów.

Autor Mariusz Kamiński
Mariusz Kamiński
Dziennikarz AutoŚwiat.pl
Pokaż listę wszystkich publikacji
materiał promocyjny

Sprawdź nr VIN za darmo

Zanim kupisz auto, poznaj jego przeszłość i sprawdź, czy nie jest kradziony lub po wypadku

Numer VIN powinien mieć 17 znaków