Zmiana wzoru blankietu dowodu rejestracyjnego to nie rewolucja. Nie czekają nas korki w urzędach i dodatkowe koszty. Ministerstwo infrastruktury postanowiło poprawić zabezpieczenia dotychczas wydawanych dokumentów. Nowy wzór będzie drukowany, m.in. na zabezpieczonym chemicznie papierze, zyska dwutonowy znak wodny, włókna zabezpieczające (widoczne w świetle dziennym i ultrafioletowym). Pojawi się też mikrodruk pozytywowy i nadruki aktywne w świetle ultrafioletowym. Dodatkowo numeracja i personalizacja ma być wykonana metodą druku laserowego, laserowo ma być też perforowany numer rejestracyjny, a na dokładkę dochodzi nowy rodzaj folii laminującej. Jednym słowem nowy dokument będzie trudniej podrobić.

Dalsza część tekstu pod materiałem wideo:

Prawda jest jednak taka, że nowy wzór na pierwszy rzut oka wygląda niemal identycznie, jak dotychczas obowiązujący. Ma te sam rubryki i tyle samo miejsc na pieczątki oraz wpisy ze stacji diagnostycznych.

Nowe dowody rejestracyjne – Co zmieni się dla kierowców?

Zmiana wzoru dowodu rejestracyjnego na szczęście nie oznacza, że kierowców czeka wymiana starych dokumentów. Rozporządzenia ministra przewiduje, że aktualny wzór po 1 maja 2022 r. nadal będzie ważny. Dotyczy to także pozwoleń czasowych oraz ich wtórników. Zachowują one ważność przez okres, na jaki zostały wydane. Wszystkie po 1 maja 2022 r. pozostają ważne i legalne.

Nowe dowody będą wydawane sukcesywnie, w miarę rejestracji kolejnych samochodów w wydziałach komunikacji, czy wydawania duplikatów. Co ciekawe nie zdziwcie się, jeśli po 1 maja dostaniecie jeszcze stary wzór dokumenty. Ministerstwo pozwoliło na dalsze wydawanie starych dokumentów do 11 lipca 2022 roku po to, żeby urzędy mogły pozbyć się starych blankietów.