• Po wybraniu numeru 998 połączymy się z operatorem centrum powiadamiania ratunkowego (tym samym, które obsługuje numer 112)
  • W ramach pilotażu przekierowanie połączeń przeprowadzono już w województwach lubelskim i podlaskim. Obecnie trwa przełączanie w małopolskim i podkarpackim
  • Dyżurni Państwowej Straży Pożarnej otrzymają zweryfikowane powiadomienia bezpośrednio z ośrodków CPR

Zamiast strażaka usłyszymy operatora centrum powiadamiania ratunkowego (CPR). Tak już niebawem się stanie, kiedy połączymy się z numerem 998. Oto konsekwencja zmian jakie wprowadza MSWiA w ramach reorganizacji numerów alarmowych w Polsce. Proces przełączania numeru 998 do centrów CPR (można się z nimi połączyć wybierając numer 112) potrwa do końca listopada 2021 r.

Operator CPR zastąpi strażaka

MSWiA wyjaśnia, że zmiany wprowadza się m.in. po to, aby wyeliminować jak najwięcej zgłoszeń fałszywych lub niezasadnych. Ponadto przełączenie numeru powinno odciążyć dyżurnych Państwowej Straży Pożarnej (szczególnie w sytuacji zgłoszeń alarmowych w czasie gwałtownych burz). Pomysłodawcy przekonują, że dzięki temu wzrośnie skuteczność udzielania pomocy tym osobom, które naprawdę jej potrzebują. Strażacy otrzymają bowiem sprawdzone powiadomienia bezpośrednio z CPR.

W komunikacie MSWiA czytamy, że wybierając numer 998 nie będziemy długo czekać na połączenie. Po przekierowaniu do operatora CPR czas oczekiwania będzie wynosić ok. 10 s. Podobny wynik dotyczy połączeń w przypadku wybrania numeru 112.

Nowe regulacje już testowano w Polsce. W ramach pilotażu przekierowanie połączenia do CPR prowadzono w województwach lubelskim i podlaskim. Wszystkie połączenia kierowano wówczas do centrów CPR w Lublinie i Białymstoku. Po udanych próbach rozpoczęto wdrażanie zmian na terenie małopolskiego i podkarpackiego. Jako ostatnie dołączy w listopadzie województwo zachodniopomorskie.