Auto Świat Wiadomości Aktualności Obalamy zimowe mity kierowców

Obalamy zimowe mity kierowców

Od wielu lat wśród kierowców krąży wiele mitów związanych z użytkowaniem samochodu zimą. Postanowiliśmy się z nimi rozprawić. Zobaczcie, co jest fałszem, a co prawdą.

Wśród kierowców nadal krąży wiele mitów
Onet
Wśród kierowców nadal krąży wiele mitów

1. Zanim ruszysz, rozgrzej silnik

Żródło: Onet

To jeden z powszechniejszych mitów krążących wśród kierowców, który nie ma uzasadnienia w praktyce. Prawda jest taka, że olej szybciej uzyska optymalną temperaturę podczas jazdy niż podczas pracy silnika na wolnych obrotach.

2. Dzięki tekturze na atrapie chłodnicy silnik szybciej się nagrzewa

Żródło: Onet

Stary sposób, a raczej mit. W aucie ze sprawnym układem nie ma sensu stosować takich rozwiązań. Dlaczego? Odpowiedź jest prosta – płyn chłodniczy krąży w tzw. małym obiegiem, zanim temperatura osiągnie ok. 70°C. Oznacza to, że do tego czasu nie przepływa przez chłodnicę. Tak naprawdę o ile termostat jest sprawny, nie ma potrzeby zasłaniania chłodnicy.

3. Lepsze zimówki zakłada się na oś przednią

Żródło: Onet

W tym przypadku trudno wydać jednogłośny wyrok, bo jakość ogumienia na przedniej osi ma spory wpływ na drogę hamowania i trakcję w autach z przednim napędem. Jednak specjaliści z branży oponiarskiej zgodnie twierdzą, że wbrew obiegowej opinii, bezpieczniej jest założyć lepszą parę opon na tył. Podsterowność, czyli utrata przyczepności przednich kół, jest łatwiejsza do opanowania niż niespodziewana nadsterowność. Zresztą z reguły kierowcy, którzy czują podczas ruszania, że nie mają dobrej trakcji zwykle jadą wolniej i ostrożniej.

4. Auto garażowane zimą nie rdzewieje

Żródło: Onet

Niestety, to nieprawda – jest wręcz odwrotnie, jeśli w ciągu dnia jeździcie po ulicach, gdzie zalega śnieg wymieszany z solą drogową, a wieczorem wstawiacie auto do garażu, gdzie temperatura jest dodatnia. Śnieg wymieszany z solą w takich warunkach zamienia się w słoną breję, która atakuje wszystkie odsłonięte elementy blachy. Dlatego paradoksalnie auta regularnie używane i garażowane zimą w ciepłych garażach są bardziej narażone na korozję, niż te parkowane pod chmurką.

5. Do baku diesla warto dolać trochę benzyny lub denaturatu

Żródło: Onet

Takie rozwiązania rzeczywiście stosowano w starych dieslach, aby usunąć wodę z paliwa. Stare, proste jednostki diesla dobrze to znosiły. Jednak w nowoczesnych silnikach wysokoprężnych z wtryskiem common rail takie rozwiązania mogą uszkodzić wtryskiwacze. Nigdy tego nie róbcie!

6. Zimą nie trzeba używać klimatyzacji

Żródło: Onet

Niestety, wielu kierowców zapomina o klimatyzacji podczas zimy, a to błąd, bo bezczynność szkodzi jej podzespołom. Paradoksalnie w tym przypadku intensywne używanie przedłuża żywotność. Układ musi być smarowany specjalnym olejem, a ten znajduje się w czynniku chłodniczym, który rozprowadzany jest po całym obiegu podczas pracy klimatyzacji. Regularne używanie klimatyzacji chroni m.in. kompresor (najdroższy element układu) przed korozją.

materiał promocyjny

Sprawdź nr VIN za darmo

Zanim kupisz auto, poznaj jego przeszłość i sprawdź, czy nie jest kradziony lub po wypadku

Numer VIN powinien mieć 17 znaków