Opłaty za przejazd autostradą można dokonywać na lokalnych stacjach paliw, w urzędach pocztowych, biurach podróży, a także zamawiać za pośrednictwem dedykowanych stron internetowych. Opłaty potwierdzane są stosowaną nalepką lub paragonem z danymi pojazdu, gdy obowiązuje system elektroniczny.

Republika Czeska

Roczna opłata dla samochodu osobowego o masie do 3,5 tony kosztuje 1500 koron, miesięczna – 440 koron, a 10-dniowa – 310 koron.

Czeskie winiety autostradowe
Czeskie winiety autostradowe

Pamiętać należy o wpisaniu numeru rejestracyjnego pojazdu oraz zachowaniu kuponu do kontroli. Nalepkę należy nakleić na szybie czołowej pojazdu.

Słowacja

W tym kraju obowiązują elektroniczne winiety, które można zakupić na stronie internetowej www.eznamka.sk , na stacjach paliw, przejściach granicznych oraz w niektórych oddziałach miejscowej poczty. Dokumentem potwierdzającym ich wykupienie jest wydrukowany paragon. Roczna opłata dla samochodu osobowego – 50 euro, miesięczna – 14 euro, a 10-dniowa – 10 euro.

Słowenia

Przejazd na letni wypoczynek do Chorwacji komplikuje obowiązkowa opłata za przejazd autostradą przez Słowenię. Tym bardziej, że najtańsza winieta dla samochodów osobowych o masie do 3,5 tony, obowiązuje tylko 7-dni i kosztuje 15 euro. Za miesiąc zapłacimy 30 euro, a za winietę o rocznym okresie ważności – 110 euro.

Winiety obowiązujące w Słowenii
Winiety obowiązujące w Słowenii

Austria

Najtańsze winiety autostradowe w Austrii mają 10 dniowy okres ważności. Dla pojazdów o masie do 3,5 tony opłata za ten okres wynosi 9 euro. Za miesięczny okres ważności zapłacimy 26 euro, a za rok – 86,4 euro. Motocykliści płacą 50 procent.

Winiety obowiązujące w Austrii
Winiety obowiązujące w Austrii

Szwajcaria

Podróż przez ten kraj nieodłącznie związana jest z obowiązkowym zakupem winiety autostradowej w cenie 40 franków szwajcarskich. Opłata obowiązuje także jednoślady.

Roczna winieta, która obowiązuje w Szwajcarii
Roczna winieta, która obowiązuje w Szwajcarii

Zakupu winiety można dokonać na stacjach benzynowych, przejściach granicznych, a także za pośrednictwem PZM Travel.

Węgry

W kraju nad Dunajem pojazdy o masie do 3,5 tony podzielono na osobowe z maksymalnie 7 miejscami, dostawcze i pikapy. Obowiązują tutah winiety elektroniczne, których potwierdzeniem jest paragon z danymi pojazdu. Każdy pojazd jest indywidualnie kwalifikowany przez sprzedawcę winiet na podstawie dowodu rejestracyjnego. Najtańsza winieta dla grupy najmniejszych pojazdów, która obowiązuje 9 dni, kosztuje 2975 forintów. Właściciele większych pojazdów zapłacą 5950 forintów. Za winietę 1-miesięczną pobierana jest opłata 4780 forintów, a za roczną 42 980 forintów. Sprzedażą winiet zajmują się stacje paliw. Można je zakupić na przejściach granicznych, a także online na stronach: www.ematrica.nemzetiutduj.hu lub www.virpay.hu

Opłaty są kontrolowane automatycznie za pomocą kamer zainstalowanych nad autostradami.

Bułgaria

W tym kraju należy mieć pojazd z winietą, gdy wjeżdżamy na drogi 1-, 2- i 3-kategorii. Praktycznie, nie da się przejechać przez ten kraj bez takiej opłaty. Za 7 dni zapłacimy 8 euro, za 1 miesiąc – 15 euro, a za rok – 50 euro.

Bułgarskie winiety autostradowe
Bułgarskie winiety autostradowe

Winiety autostradowe można kupić m.in. na stacjach paliw, przejściach granicznych oraz zamówić w bułgarskim autoklubie i na stronie internetowej: www.api.bg

Rumunia

To kolejny kraj, w który opłaty za korzystanie z autostrad nie są klasycznymi winietami nalepianymi na szybę czołowa pojazdu, ale elektroniczną wersją o nazwie Roviniete. Obowiązują na drogach pierwszej kategorii.

Obowiązują cztery kategorie: tygodniowa za 3 euro, 30-dniowa za 7 euro, 90-dniowa za 13 euro i 12-miesięczna za 28 euro.

Można je kupić na części stacji paliw (nie wszystkie mają je w swojej ofercie – nawet te przy granicy), na przejściach granicznych i w punktach oznaczonych nalepką Roviniete.