- "Cepeeny" na dobre zniknęły z polskich dróg na przełomie wieków, jednak nie tak dawno pojawił się rodzynek
- Stację pod historycznym logo uruchomiono w 2018 r. Funkcjonuje do dziś
- To mały obiekt, na którym można taniej zatankować. Nie jest otwarty całodobowo
CPN to skrótowiec od Centrali Produktów Naftowych, państwowej firmy funkcjonującej w latach 1944-1999. Posiadała ona wiele stacji paliw i była powszechnie rozpoznawalna. Niektórzy do dziś mówią, że jadą zatankować na "cepeen".
W 1998 r. (formalnie w 1999) CPN połączono z Petrochemią Płock i tak powstał Polski Koncern Naftowy. W 2000 r. przyjęto nazwę handlową "ORLEN", a w logo pojawiła się głowa orła.
Jedyny "cepeen" w kraju
Biało-pomarańczowe stacje na dobre zniknęły z polskich dróg, jednak nie tak dawno pojawił się rodzynek. Od końcówki 2018 r. funkcjonuje jedyny CPN w Polsce. Powstał w Warszawie przy ul. Markowskiej 15, w sąsiedztwie dawnej fabryki "Koneser" (dziś jest to kompleks mieszkaniowo-biurowo-kulturalny). Charakterystyczne barwy i logotypy pojawiły się na dystrybutorach, pylonie z cenami i samym budynku. Jedynie kompresor jest czerwony i ma logo Orlenu.
W ten sposób spółka przypomniała jedną z najpopularniejszych polskich marek, której znak towarowy ciągle pamięta i rozpoznaje wiele osób.
Jak wyjaśnił zespół prasowy koncernu: "ORLEN uruchomił na warszawskiej Pradze stację pod historycznym logo CPN w 2018 r., upamiętniając w ten sposób 20. rocznicę połączenia ORLEN S.A. oraz Centrali Produktów Naftowych. W tym samym czasie, w Bodzanowie koło Płocka, powstała także stacja z szyldem Petrochemii Płock".
Z czasem stacja Petrochemii Płock zniknęła (dziś w tym miejscu znajduje się punkt innej sieci), a CPN w stolicy pozostał i ma się dobrze.
Stacja CPN na warszawskiej Pradze
To mały obiekt, posiadający tylko trzy dystrybutory. Sprzedawane są wyłącznie podstawowe paliwa — benzyna 95 Eurosuper i olej napędowy Ekodiesel Ultra. Etykiet Verva przy wężach nie ma co szukać.
Zachęcają za to ceny. Zdjęcia pochodzą z 5 listopada br. Wtedy cena za litr PB95 wynosiła 5,99 zł, a za ON - 6,14 zł. To znacznie poniżej warszawskiej średniej w tym okresie. Jak na lokalną stację paliw, panuje na niej spory ruch.
Jedyny CPN nie działa całodobowo. Jest czynny od 6:00 do 22:00. Wyjątek stanowi niedziela, gdy jest otwarty tylko od 7:00 do 17:00.
Stacja pełni funkcję promocyjną, jednak koncern nie zamierza powiększać dawnej sieci. — Nie mamy w planach wprowadzania w kolejnych lokalizacjach innych stacji pod historycznym logo i wizualizacją — odpowiedziało mi biuro prasowe spółki.
Obecnie Orlen ma ponad 3 tys. stacji paliw w Europie Środkowej.