• W Niemczech pierwszą dziesiątkę zajęły same niemieckie auta, tak samo jak auta francuskie we Francji
 • Na poziomie międzynarodowym najczęściej serwisowanym samochodem osobowym w 2019 roku był Opel Corsa-D
 • Raport został sporządzony na podstawie danych aplikacji Autodata, z których korzysta ponad 85 tys. warsztatów

W Polsce najczęściej serwisowanym samochodem trzeci rok z rzędu jest Opel Astra-H. Audi A4 (01-08) utrzymało się na drugim miejscu na liście po raz trzeci, a Ford Mondeo (model z roku 2007) przeskoczył na trzecią pozycję z ubiegłorocznego czwartego miejsca.

Najczęściej serwisowanym samochodem dostawczym został ponownie Fiat Ducato (06-14), który utrzymuje swoją pozycję na szczycie rankingu już trzeci rok z rzędu. Najczęściej serwisowanym motocyklem była Honda CBR.

Oprócz omówienia najczęściej serwisowanych pojazdów w raporcie opisano również kilka najważniejszych trendów na wtórnym rynku motoryzacyjnym. W zestawieniu dla wszystkich rynków łącznie najczęściej serwisowanym producentem jest Ford. Niemniej godna uwagi jest rosnąca popularność Volkswagena, który zajął pierwsze miejsce jako najczęściej serwisowana marka w 55% badanych krajów, w tym w Polsce.

Raport potwierdza również dominację marek krajowych jako najczęściej serwisowanych samochodów w poszczególnych krajach. W Niemczech pierwszą dziesiątkę zajęły same niemieckie auta, tak samo jak auta francuskie we Francji. Włoskie auta stanowią 50% pierwszej dziesiątki we Włoszech, a szwedzkie reprezentują 70% pierwszej dziesiątki w Szwecji, gdzie pierwsze trzy pozycje zajmują modele Volvo.

Japońscy producenci dalej dominują w pierwszej dziesiątce najczęściej serwisowanych pojazdów hybrydowych w Polsce, zajmując siedem z dziesięciu miejsc, z Toyotą Aurius (12-19) na czele. Tesla Model S (13-) zajął pierwsze miejsce jako najczęściej serwisowany pojazd elektryczny, chociaż w poprzednich dwóch latach nie trafił nawet do pierwszej dziesiątki. Model ten zajął drugą pozycję w rankingu światowym, co wskazuje na rosnącą popularność marki Tesla na wszystkich rynkach.

Na poziomie międzynarodowym najczęściej serwisowanym samochodem osobowym w 2019 roku był Opel Corsa-D, na drugim miejscu uplasował się Ford Focus (model z roku 2004 i model z roku 2008), a na trzecim Nissan Qashqai/Qashqai +2 (J10). Najczęściej serwisowanym samochodem dostawczym był Volkswagen Transporter T5 (04-15), który utrzymuje się na pierwszym miejscu już trzeci rok z rzędu, a najczęściej serwisowanym motocyklem była Honda CBR.

Raport został sporządzony na podstawie danych aplikacji Autodata, z których korzysta ponad 85 tys. warsztatów. Na poziomie światowym trzy najczęściej odwiedzane moduły Autodata to olej silnikowy, specyfikacje techniczne i układ napędowy wałków rozrządu. W sumie technicy sprawdzili ponad 47 milionów informacji technicznych za pośrednictwem Autodata.

Pierwsza dziesiątka najczęściej serwisowanych samochodów osobowych w Polsce

 1. Opel Astra-H
 2. Audi A4 (01-08)
 3. Ford Mondeo ('07)
 4. Volkswagen Passat (05-11)
 5. Opel Insignia-A (08-17)
 6. Ford Focus ('04/'08)
 7. BMW serii 3 (E46)
 8. Opel Vectra-C (Z02)
 9. Skoda Octavia II
 10. Volkswagen Golf IV

Pełną wersję raportu możecie pobrać na stronie www.autodata-group.com/corporate/msv