To nie koniec dobrych wiadomości, bo auto znacznie straciło na wadze. Podczas gdy Astra Sports Tourer 4. generacji z bazowym silnikiem ważyła 1437 kg, nowy model ma masę zaledwie 1263 kg. Tymczasem Golf kombi waży minimum 1285 kg, a Focus – 1296 kg. Pokazuje to wyraźnie, co dało zastosowanie lekkich materiałów do budowy Astry oraz modyfikacja przedniego i tylnego zawieszenia.

Pierwszy kontakt z nowym Oplem pozwolił zauważyć, że wnętrze auta wykończono materiałami o wysokiej jakości. W zależności od wersji wyposażeniowej lub dobranych opcji nie brakuje tu skóry, aluminium ani lakieru fortepianowego. Poza tym cieszą nowoczesny wzór kokpitu oraz łatwa obsługa urządzeń pokładowych.

Po zajęciu miejsca we wnętrzu szybko odczuwa się, że udało się tu wygospodarować więcej miejsca dla pasażerów niż w poprzedniczce. Kierowca ma o 26 mm większą przestrzeń nad głową, a jadący z tyłu – o 28 mm więcej miejsca na wysokości kolan. Lepsze wartości udało się uzyskać również w części ładunkowej. Kufer dotychczasowego modelu miał pojemność 500-1550 l, a teraz ma 500-1630 l.

Poza tym dzięki regularnym kształtom można bez trudu w pełni wykorzystać tę objętość. Jak przystało na nowoczesną konstrukcję, bagażnik pozwala na różnorodną konfigurację. Wprawdzie w standardowym wyposażeniu tylna kanapa ma być dzielona na dwie części, ale w opcji znajdzie się też podział w stosunku 40:20:40. Nie zabraknie także punktów mocowania ładunku.

Opel Astra Sports Tourer
Opel Astra Sports Tourer

Do napędu przewidziano benzynowe silniki o mocy od 100 do 200 KM oraz trzy diesle, generujące od 95 do 136 KM. Wszystkie jednostki oprócz bazowego benzyniaka otrzymają doładowanie. Do wyboru będą manualne lub automatyczne skrzynie biegów.

Na pokładzie nowej Astry pojawi się system OnStar, za pomocą którego samochód może być obserwowany dzięki wykorzystaniu sygnału GPS. Podstawowe funkcje systemu to informowanie o niebezpieczeństwie i wysyłanie odpowiednich służb na miejsce zdarzenia (OnStar wykryje uruchomienie poduszek powietrznych). Oprócz tego istnieje możliwość przeprowadzenia diagnostyki stanu technicznego pojazdu, a kierowca ma do dyspozycji opiekuna, który pomoże mu znaleźć potrzebne miejsce – restaurację, stację benzynową czy hotel.

W wyposażeniu samochodu przewidziano również ledowe światła oraz systemy utrzymania pasa ruchu czy też ostrzegania przed kolizją, z funkcją automatycznego hamowania przed przeszkodą.