Polski przemysł motoryzacyjny stoi producentami podzespołów oraz pojazdów innych niż osobowe. Według raportu przygotowanego przez Bank Zachodni WBK, Bisnode i Polską Izbę Motoryzacji, aż 21 na 30 firm to przedsiębiorstwa wytwarzające części i podzespoły. Pierwszy jest Boryszew ale już na drugim miejscu jest producent autobusów – Solaris Bus & Coach. Najniższe miejsce na podium zajmuje Wielton, firma zajmująca się budową przyczep, naczep i zabudów do aut ciężarowych.

Polski biznes motoryzacyjny cały czas rośnie

Dobra wiadomość jest taka, że firmy z rynku motoryzacyjnego coraz lepiej radzą sobie na globalnym rynku. Łączne przychody najwększych 30 firm działających w branży motoryzacyjnej wyniosły 9,6 mld zł. To suma niższa niż przychody największych spółek z kapitałem zagranicznym operujących w Polsce takich, jak FCA Poland (14,3 mld zł w 2016 r.) i Volkswagen Poznań (9,8 mld zł w 2015 r.), ale widać tu dużą dynamikę wzrostu.

Średni wzrost przychodów dla producentów części i podzespołów wyniósł 9 proc., dla producentów akumulatorów zaś 20 procent. Przychody firm produkujących naczepy, przyczepy i zabudowy do samochodów wzrosły średnio o 16 procent.

Jednak największe wrażenie robią wyniki producentów pojazdów specjalnych. Przychody trzech firm podwoiły się. Z kolei z analizy wywiadowni gospodarczej Bisnode, która opracowała dane do zestawienia, wynika, że blisko 70 proc. firm z branży produkcji autobusów, jak również części i akcesoriów jest w bardzo dobrej i dobrej kondycji finansowej, z czego 55,4 proc. w bardzo dobrej. W równie dobrej sytuacji znajdują się producenci przyczep i naczep. Wśród tych blisko 65 proc. jest w bardzo dobrej i dobrej kondycji finansowej.

Oto 10 największych firm motoryzacyjnych z większościowym polskim kapitałem:

Miejsce Nazwa firmy Przychody w mln PLN Produkty
1 Grupa BORYSZEW - Segment Motoryzacja 2 175 Części i podzespoły dla motoryzacji
2 SOLARIS BUS & COACH S.A. 1 795 Autobusy miejskie, międzymiastowe i specjalne oraz tramwaje
3 WIELTON S.A. 1 198 Naczepy, przyczepy i zabudowy do samochodów ciężarowych
4 SANOK RUBBER COMPANY S.A. - Segm. Moto 516 Części i podzespoły dla motoryzacji
5 WAWRZASZEK ISS 501 Pojazdy ratownicze: przede wszystkim pojazdy straży pożarnej
6 Bury Sp. z o.o. 372 Systemy telekomunikacyjne, nawigacyjne i sterujące dla motoryzacji
7 AUTOPART S.A. 354 Akumulatory dla motoryzacji
8 ZAP SZNAJDER BATTERIEN S.A. 259 Akumulatory dla motoryzacji
9 9 JELCZ Sp. z o.o. 213 Samochody ciężarowe specjalne i specjalizowane marki Jelcz oraz części zamienne
10 Kużnia Polska S.A. 189 Części i podzespoły dla motoryzacji

Źródło: Bank Zachodni WBK S.A.