Wynalazcą parkometru był amerykański dziennikarz Carl C. Magee, który postanowił rozwiązać problemy z nadmiarem parkujących samochodów w centrum Oklahomy. Auta te utrudniały życie miejscowym sklepikarzom i nikt wcześniej nie potrafił temu zaradzić.

Magee oglosił konkurs dla studentów Uniwersytetu w Oklahomie, z którego narodził się pierwszy koncept, nazwany roboczo Czarna Maria. Pierwszy prototyp został opatentowany, a jego produkcja była realizowana w firmie Magee-Hale Park-O-Meter Company (do dzisiaj jest to największy producent).

Natomiast pierwszy mechaniczny parkometr został zainstalowany 16 lipca 1935 roku w Oklahomie. Urządzenie szybko zdobyło popularność, a na początku lat czterdziestych XX wieku na ulicach USA funkcjonowało już ponad 140 tys. takich urządzeń.

Taki system pobierania opłat za parkowanie miał również swoich przeciwników, którzy wynalazcę urządzenia pozywali do sądu. W 1937 roku sąd najwyższy alabamy uznał za nielegalne pobieranie opłat przez władze miasta Birmingham.

Wynalazek Magee przeszedł wiele modyfikacji i przetrwał na ulicach USA aż do 2006 roku, gdy zdemontowano ostatnich 2 tys. takich urządzeń starej generacji. Zastąpione zostały one nowoczesnymi, które przyjmują nie tylko monety, ale także pobierają opłat z kart kredytowych.

W Europie pierwsze parkometry zostały zainstalowane w 1952 roku na ulicach Bazylei, a dwa lata później w niemieckim Duisburgu. Na terenie Wielkiej Brytanii pierwsze mechaniczne parkometry pojawiły się w 1958 roku, a ostatnie zdemontowano z londyńskiej dzielnicy Westminster w 2009 roku. Zastąpiły je urządzenia elektroniczne.