Parkowanie może być stresujące, może prowokować agresywne zachowanie oraz doprowadzić do stłuczki. Trenerzy Szkoły Jazdy Renault podpowiadają, jak uniknąć nieprzyjemnych sytuacji związanych z tym manewrem

Jak wynika z badań, parkowanie na zatłoczonym parkingu jest dla wielu osób stresujące – 75% kobiet 
i 47% mężczyzn uważa, że trudniej wykonywać im ten manewr, gdy są obserwowani. W celu zmniejszenia stresu warto przestrzegać kilku podstawowych zasad, które ułatwią manewrowanie nam i innym kierowcom.

Jeśli mamy wątpliwości co do tego, czy nasz samochód zmieści się na wybranym miejscu parkingowym, lepiej zaniechać manewru. Natomiast, aby ułatwić innym zajęcie miejsca parkingowego obok, należy ustawić pojazd jak najbardziej na środku względem zaznaczonych krawędzi bocznych 
– radzi Zbigniew Weseli, dyrektor Szkoły Jazdy Renault.

Badania pokazują, że osoby, które jeżdżą po parkingu w poszukiwaniu najlepszego miejsca znajdującego się blisko wejścia spędzają w sumie więcej czasu na dostanie się do sklepu niż ci, którzy parkują na pierwszym wolnym miejscu*. Kilkakrotne przejeżdżanie po terenie parkingu jest uzasadnione jeśli nie ma wolnych miejsc i ma na celu szukanie pustej przestrzeni parkingowej. Natomiast jeśli jeździmy po to, aby znaleźć miejsce najbliżej wejścia do budynku, podczas, gdy dalej są wolne miejsca, możemy utrudniać ruch i tracimy paliwo – tłumaczą trenerzy Szkoły Jazdy Renault.

Ważną kwestią jest zapewnienie odpowiedniej widoczności. Jadąc po parkingu, należy zwracać uwagę na miejsca, gdzie zaparkowane są duże pojazdy, bowiem za nimi może stać mniejszy samochód, którego kierowca w czasie opuszczania miejsca parkingowego ma ograniczoną widoczność i musi wyjechać zza przeszkody zwykle nie widząc sytuacji na drodze – podpowiadają trenerzy Szkoły Jazdy Renault. Z tego względu należy także parkować tak, aby auto nie wystawało poza linię innych samochodów i nie blokowało widoczności. Dzięki temu pozostawiamy też miejsce dla przejeżdżających pojazdów.

Zasady uprzejmego parkowania:- Parkuj tak, aby samochód zajmował tylko jedno miejsce i stał na środku względem krawędzi bocznych.- Zawsze używaj kierunkowskazów. - Nie zajmuj miejsca dla inwalidów, jeśli Ci ono nie przysługuje.- Ostrożnie otwieraj drzwi.- Uważaj na przechodniów – w szczególności na dzieci.- Parkując, np. koło supermarketu, nie zastawiaj przejść i dostępu do wózków.- Jeśli widzisz, że inny kierowca czeka na zajęcie danego miejsca parkingowego, nie próbuj tam wjechać przed nim.- Zwracaj uwagę na oznaczenia – limity masy i wysokości pojazdu, trasy jednokierunkowe na parkingu, wjazdy oraz wyjazdy.