Peugeot Traveller - elastyczność to podstawa

Peugeot Traveller powstał na nowej, modułowej płycie podłogowej EMP2. Oznacza to, że przy swoich kompaktowych wymiarach zewnętrznych auto oferuje maksymalną przestrzeń we wnętrzu i bardzo wiele możliwości konfiguracji. Samochód dostępny jest w aż trzech długościach nadwozia do wyboru: 4,6 m, 4,95 m lub do 5,3 m.

Unikalna w tym segmencie, najmniejsza odmiana, dzięki swojej wysokiej zwrotności idealnie będzie spisywać się w zatłoczonym mieście (średnica zawracania wynosi 11,3 m). Wysokość wszystkich wariantów Peugeota wynosi tylko 1,9 m, więc nie utrudnia dostępu do parkingów podziemnych. Przesuwane drzwi boczne sprawdzą się na ciasnych miejscach postojowych. Można je otwierać elektrycznie, naciskając przycisk w kabinie, lub wykonując odpowiedni ruch stopą z zewnątrz (przydatne, gdy podchodzi się do pojazdu z bagażami).

Auto można skonfigurować na rozmaite sposoby. Może ono pełnić rolę wygodnego, rodzinnego kombivana z 500-litrowym bagażnikiem, luksusowego, 9-osobowego minibusa lub nawet pojazdu dostawczego (maksymalna przestrzeń bagażowa wynosi aż 4 900 litrów). Jednak do transportu towarów lepiej wybrać model Expert Furgon. Travellera stworzono do przewozu osób w bardzo komfortowych warunkach.

Peugeot Traveller
Peugeot Traveller

Peugeot Traveller - wielofunkcyjne i komfortowe wnętrze

Pierwsza wersja Travellera skierowana do dużych rodzin czy aktywnych osób przewożących sprzęt sportowy, nazywa się Combispace i może być wyposażona w 5, 7 lub 8 miejsc. Warto podkreślić, że nawet w ostatniej opcji, każdy z pasażerów ma zapewnione tak samo wygodne warunki podróży. W zależności od wybranej wersji, w drugim i trzecim rzędzie zamontowane są przesuwane siedzenia dzielone lub niezależne fotele.

Do profesjonalnego przewozu osób przygotowano model Shuttle. Już jego nazwa mówi wszystko. W konfiguracji Business na pokładzie Travellera może podróżować od 5 do 9 osób. W najbardziej luksusowym wydaniu Business VIP luksusowy minibus Peugeot może być nawet czteroosobową salonką na kołach z fotelami w układzie vis-a-vis (patrz zdjęcie).

Peugeot Traveller
Peugeot Traveller

Peugeota Travellera można wyposażyć niemal we wszystko, czego dusza zapragnie. Mocno przyciemniane szyby boczne zapewnią prywatność w kabinie. Skutecznie doświetlą ją dwa okna dachowe. Komfortowe warunki do pracy zapewni wysuwany, przesuwny stolik. Pomyślano też o zamontowaniu indywidualnych lampek, wielostrefowej klimatyzacji, gniazdek 12V i gniazda 230V, pozwalających naładować urządzenia mobilne czy zasilić przenośną lodówkę.

Peugeot Traveller - kierowca też będzie zadowolony

Peugeot Traveller może być napędzany wydajnymi i oszczędnymi silnikami Diesla, zadowalającymi się średnio ok. 5 l paliwa na 100 km. Dostępne są jednostki 1.6 BlueHDi o mocy 95 lub 115 KM oraz większe i mocniejsze 2.0 BlueHDi, generujące 150 oraz 180 KM. Za dopłatą napęd może być przenoszony poprzez zautomatyzowaną lub automatyczną skrzynię biegów. Kolejną zaletę stanowią wydłużone okresy międzyprzeglądowe tych wersji, które należy wykonywać co 240 000 km lub 2 lata.

Osoba za kierownicą Travellera poczuje się prawie jak w SUV-ie – również siedzi wyżej i ma zapewniony komfort godny samochodu osobowego. Wnętrze wykonano z wysokiej jakości materiałów i należycie wyciszono. Dostęp do rozbudowanego systemu informacyjno-rozrywkowego umożliwia 7-calowy ekran dotykowy. Funkcja poleceń głosowych podnosi bezpieczeństwo podczas korzystania z multimediów lub telefonu podczas jazdy. Smartfona można zintegrować z systemem pokładowym poprzez funkcję MirrorScreen.

Peugeot Traveller
Peugeot Traveller

Peugeot Traveller - elektronika na pokładzie

Elektronicznych gadżetów jest znacznie więcej. Peugeot Traveller jest w stanie zapewnić wsparcie swojemu kierowcy. Jazda staje się jeszcze bardziej bezpieczna i komfortowa za sprawą aktywnego tempomatu, funkcji ostrzegania przed niezamierzonym opuszczeniem pasa ruchu czy system automatycznego hamowania awaryjnego przed przeszkodą. Samochód potrafi również odczytywać znaki drogowe, w tym ograniczenia prędkości, ostrzegać o długim czasie prowadzenia samochodu i automatycznie przełączać światła mijania na drogowe. Manewrowanie na parkingu ułatwi kamera cofania.

Wszystkie aktywne systemy pomogą uniknąć wypadku, ale dobrze jest mieć świadomość, że sama konstrukcja pojazdu jest bezpieczna. Ten niezwykle wszechstronny samochód otrzymał 5 gwiazdek w testach zderzeniowych Euro NCAP.

Artykuł powstał we współpracy z marką Peugeot.