Branża motoryzacyjna coraz częściej inwestuje w nowe rozwiązania z segmentu pojazdów autonomicznych. Według informacji przekazanych przez WeRide Dubaj chce, aby do 2030 r. aż 25 proc. transportu w tym kraju było w pełni autonomiczne. Premier i wiceprezydent Zjednoczonych Emiratów Arabskich Mohammed bin Rashid Al Maktoum powiedział, że wydanie prawa jazdy to krok milowy w przyszłość dla rozwoju kraju.

Wśród maszyn dopuszczonych do ruchu drogowego znalazły się również: Robotaxi, Robovan, Robobus, a nawet Robosweeper, czyli autonomiczny pojazd do czyszczenia ulic. WeRide jako pierwsza firma na świecie otrzymała pozwolenie na poruszanie się ich pojazdów na czwartym poziomie autonomiczności. Co to oznacza? Wyróżnia się następujące poziomy autonomizacji jazdy:

  • Poziom 0 - brak automatyzacji
  • Poziom 1 - wspomaganie kierowcy
  • Poziom 2 - częściowa automatyzacja
  • Poziom 2+ - zaawansowana częściowa automatyzacja
  • Poziom 3 - automatyzacja warunkowa
  • Poziom 4 - wysoka automatyzacja
  • Poziom 5 - pełna automatyzacja

Zanim pojazd autonomiczny dostał "prawko", był testowany przez rok

Decyzję o przyznaniu prawa jazdy dla autonomicznych pojazdów poruszających się po drogach ZEA wydał szejk Mohammed bin Rashid Al Maktoum. Władca oficjalnie ogłosił wprowadzenie pierwszej krajowej licencji dla pojazdów autonomicznych, która pozwala firmie WeRide na przeprowadzenie testów drogowych oraz świadczenie usługi na terenie całego kraju.

Przed uzyskaniem prawa jazdy, Robotaxi firmy WeRide przeszły roczne testy na drogach publicznych w ZEA. Możliwość bezpłatnej usługi autonomicznej jazdy samochodem mogli wypróbować mieszkańcy oraz odwiedzający wyspy Saadiyat i Yas w Abu Zabi podczas święta Eid al-Adha, które odbyło się na przełomie czerwca i lipca tego roku. Projekt był zrealizowany z wykorzystaniem pojazdu o nazwie "TXAI", dzięki współpracy między firmą WeRide i lokalną spółką Bayanat zajmującą się dostarczaniem rozwiązań z zakresu inżynierii cywilnej i wojskowej oraz lotnictwa.

Źródło: techcrunch.com