22 stycznia policjanci z Sieradza dostali zgłoszenie, że na ulicy Wodnej kierowca Audi wjechał w kamienicę, po czym wysiadł i zaczął wybijać szyby w swoim samochodzie. Patrol po przyjeździe rzeczywiście zobaczył zniszczone auto, a także nerwowego mężczyznę i kobietę. Po sprawdzeniu obu osób okazało się, że to 39-letni mężczyzna prowadził Audi, a na dodatek czuć od niego alkohol. Kierowca posiadał lekkie obrażenia, dlatego na miejsce wezwano karetkę. 32-letnia pasażerka była trzeźwa i nic się jej nie stało.

Cała lista przestępstw

Dalsze czynności ujawniły, że samochód nie powinien znaleźć się na publicznej drodze, a mężczyzna nie powinien go prowadzić. Samochód był niedopuszczony do ruchu, a 39-latek uprawnień do kierowania pojazdem. Żeby tego było mało, pijany mężczyzna był agresywny, utrudniał pracę funkcjonariuszy i odmówił badania alkomatem. W końcu jeden z policjantów został zaatakowany, dlatego funkcjonariusze obezwładnili agresywnego 39-latka i odwieźli go na komendę.

Po przewiezieniu mężczyzny pobrano od niego krew na badanie zawartości alkoholu, a śledczy zaczęli sprawdzać, czy zatrzymany nie ma związku z kradzieżami paliwa, które nękały powiat sieradzki od listopada 2021 r. do stycznia 2022 r. Złodziej tankował swoje Audi, a następnie odjeżdżał bez płacenia. W ten sposób udało mu się ukraść paliwo o wartości ponad 3 tys. zł. Mężczyzna był już wcześniej notowany przez policję.

 Foto: Policja

Tą noc zapamięta na bardzo długo

Liczba przestępstw i przewinień jest porażająca, więc kara także będzie dotkliwa. Kierowanie pojazdem mechanicznym w stanie nietrzeźwości jest przestępstwem, za które grozi kara grzywny, ograniczenia wolności lub pozbawienia wolności do 2 lat. Dodatkowo sąd orzeka karę pieniężną od 5 tys. zł do 60 tys. zł na rzecz Fundusz Pomocy Pokrzywdzonym i Pomocy Postpenitencjarnej. Naruszenie nietykalności policjanta podczas pełnienia służby jest zagrożone karą do 3 lat pozbawienia wolności, a za jazdę samochodem bez uprawnień sąd może nałożyć karę w wysokości do 30 tys. zł. Ponadto obligatoryjnie orzekany jest zakaz prowadzenia pojazdów na okres od 6 miesięcy do nawet 3 lat. Kradzieże także nie ujdą na sucho. Za popełnione wykroczenia sąd może orzec grzywnę do 5 tys. złotych.

Ilość popełnionych czynów jest naprawdę duża i spokojnie mogłaby się rozłożyć na kilka osób. Zapewne właściciel kamienic także zgłosi się o odszkodowanie za uszkodzenia i z pewnością koszty będzie musiał pokryć zatrzymany mężczyzna.