Współpraca reklamowaTestujemy na paliwach
Auto Świat > Wiadomości > Aktualności > Był pijany i jechał samochodem po prywatnej posesji. Sprawa trafiła do sądu

Był pijany i jechał samochodem po prywatnej posesji. Sprawa trafiła do sądu

Zgodnie z przepisami, kierowca prowadzący pojazd po spożyciu alkoholu musi liczyć się z nałożeniem grzywny, aresztem oraz zakazem prowadzenia pojazdów. Większość kierowców jest świadoma, że zakaz ten obowiązuje na drogach publicznych lub w strefach zamieszkania, jednak nie są pewni, czy obejmuje on również poruszanie się pojazdem na własnym podwórku. Kwestia ta została wyjaśniona przez wyrok sądu.

Alkomat - zdjęcie ilustracyjne
Alkomat - zdjęcie ilustracyjneŹródło: Policja
  • Kierowcy będący w stanie nietrzeźwości mogą ponieść karę grzywny, aresztu i zakazu prowadzenia pojazdów
  • Spór dotyczący jazdy po własnym podwórku w stanie nietrzeźwości trafił do Sądu Rejonowego w Rybniku
  • Należy pamiętać, że sądy mogą uznać jazdę po własnym terenie za zagrożenie dla innych osób

To nie pierwsza tego typu sprawa w historii polskiego sądownictwa. Tym razem Sąd Rejonowy w Rybniku miał rozstrzygnąć, czy mężczyzna, który miał 1,7 mg/l alkoholu w wydychanym powietrzu i w takim stanie przejechał samochodem po podwórku, powinien zostać skazany za prowadzenie pojazdu w stanie nietrzeźwości.

Dalsza część tekstu pod materiałem wideo:

Dalszy ciąg artykułu pod materiałem wideo

Policjanci zabrali mu prawo jazdy, sąd uniewinnił

W trakcie procesu sąd musiał przede wszystkim rozstrzygnąć, czy jazdę po prywatnej posesji można potraktować na równi z uczestnictwem w ruchu lądowym. Jak podaje serwis o2.pl, rybnicki sąd powołał się w tym przypadku na wyroki innych sądów, w tym Sądu Najwyższego, i uniewinnił oskarżonego. Podstawą decyzji był m.in. fakt, że przydomowe podwórko nie może zostać uznane za miejsce, gdzie odbywa się ruch lądowy pojazdów.

Jazda pod wpływem jest legalna?

Warto pamiętać, że nie zawsze można liczyć na uniewinnienie w przypadku, gdy pijany kierowca porusza się autem wyłącznie po własnej posesji. Sądy biorą w tym przypadku pod uwagę możliwość stworzenia zagrożenia dla przebywających tam osób postronnych.

Mając powyższe na uwadze, lepiej nie wsiadać po alkoholu za kierownicę. W myśl art. 87 Kodeksu wykroczeń za prowadzenie pojazdu mechanicznego w ruchu lądowym, wodnym lub powietrznym, będąc w stanie po użyciu alkoholu lub podobnie działającego środka, kierującemu grozi kara aresztu albo grzywny nie niższej niż 2,5 tys. zł. Ponadto sąd orzeka także zakaz prowadzenia pojazdów.

Konfiskata pojazdów za jazdę pod wpływem

Nowe przepisy Kodeksu karnego, obowiązujące od 14 marca 2024 r., mają na celu wyeliminowanie nietrzeźwych kierowców z polskich dróg. Mimo że minęło już ponad pół roku od ich wprowadzenia, wielu kierowców zdaje się nie przejmować zmianami. Liczba osób zatrzymanych za jazdę pod wpływem alkoholu wciąż jest wysoka, a po początkowym szoku spowodowanym nowymi regulacjami, liczba tych przypadków powróciła do wcześniejszego poziomu. Mimo to, nowe przepisy zaczynają być skutecznie egzekwowane.

Warto o tym pamiętać i nie wsiadać pod wpływem za kierownicę nawet na własnej posesji, bez względu na wyrok sądu.

materiał promocyjny

Sprawdź nr VIN za darmo

Zanim kupisz auto, poznaj jego przeszłość i sprawdź, czy nie jest kradziony lub po wypadku

Numer VIN powinien mieć 17 znaków