Współpraca reklamowaTestujemy na paliwach
Auto Świat > Wiadomości > Aktualności > 24 lata polskiej motoryzacji – co się zmieniło od 2000 r.? 10 zaskakujących faktów

24 lata polskiej motoryzacji – co się zmieniło od 2000 r.? 10 zaskakujących faktów

Za nami już blisko 25 lat nowego tysiąclecia – przypomina SAMAR – i na tę okoliczność przytacza 10 faktów, które opisują zmiany, jakie w tym okresie zaszły w polskiej motoryzacji. Niektóre z tych spostrzeżeń są naprawdę zaskakujące – pokazują, że ćwierć wieku to naprawdę kawał czasu.

Salon samochodowyŹródło: Auto Świat / ACZ
  • Samochody, których produkcja dobiegała końca w 2000 r., dziś należą już do kategorii youngtimerów
  • Przez blisko 25 lat zmieniły się nie tylko samochody – drastycznym przeobrażeniom uległ też rynek motoryzacyjny w Polsce i na świecie
  • Szokująco zmienił się wzorzec nabywcy nowego samochodu – dziś to już głównie firmy

W 2000 r. – to niecałe 25 lat temu – z taśm fabryki w Bielsku-Białej zjeżdżał ostatni Fiat 126p, a w salonach telefonii komórkowej pojawiały się pierwsze egzemplarze kultowej Nokii 3310, jednego z pierwszych, naprawdę dobrych, użytecznych telefonów komórkowych stworzonych z myślą o masowym użytkowniku.

Fiat 126p zwany Maluchem przestał być produkowany, bo za sprawą zużycia sprzętu w fabryce jego jakość pozostawiała coraz więcej do życzenia, ale też dlatego, że malało już zainteresowanie tego rodzaju pojazdem. Marzeniem przeciętnego Polaka był już wówczas Fiat Punto czy choćby Skoda Felicia. Pomału zbliżał się też koniec produkcji Poloneza, który może i był ciut większy od np. Daewoo Lanosa, ale jednak dużo mniej nowoczesny… Zmiany na polskim rynku motoryzacyjnym w ciągu ostatniego ćwierćwiecza podsumował SAMAR, porównując 10 istotnych parametrów – wczoraj i dziś. Oto one:

Dalsza część tekstu pod materiałem wideo

Dalszy ciąg artykułu pod materiałem wideo
Maciej Brzeziński
Maciej Brzeziński
Dziennikarz AutoŚwiat.pl
Pokaż listę wszystkich publikacji
materiał promocyjny

Sprawdź nr VIN za darmo

Zanim kupisz auto, poznaj jego przeszłość i sprawdź, czy nie jest kradziony lub po wypadku

Numer VIN powinien mieć 17 znaków