W ten oto sposób, osoby cofające liczniki nie znają dnia ani godziny, kiedy w ich aucie zostanie sprawdzony aktualny przebieg auta. Policja chwali się pierwszym sukcesem w związku z ujawnieniem podczas kontroli drogowej auta, którego licznik wzbudził podejrzenia patrolu grupy speed.

W Myślenicach patrol grupy speed z komendy wojewódzkiej policji Krakowie 2 stycznia 2020 r. na drodze krajowej nr 7 (Zakopianka) zatrzymał do kontroli drogowej na samochód marki Peugeot Partner, którego kierujący przekroczył dopuszczalną prędkość o 28 km/h. Za to wykroczenie kierowca został ukarany mandatem karym. Dodatkowo podczas realizacji czynności w ramach nowych uprawnień sprawdzili również aktualny stan licznika, który wynosił 152 456 km. Jednak po zweryfikowaniu danych w systemie informatycznym centralnej ewidencji pojazdów, okazało się, że stan jego licznika w kontrolowanym aucie podczas ostatniego badania technicznego wynosił w roku 2018 – 198 900 km. Kierowca nie potrafił wyjaśnić, dlaczego stan licznika jest niższy niż w 2018 roku.

To jednak nie wszystkie przykrości jakie spotkały kontrolowanego kierowcę. Okazało się bowiem, że auto którym się porusza nie ma aktualnych badań technicznych, które powinny być wykonane w listopadzie 2019 roku – za co zatrzymano dowód rejestracyjny pojazdu.

Natomiast wobec podejrzenia popełnienia przestępstwa z art. 306a KK (Zmiana wskazania drogomierza lub ingerencja w prawidłowość jego pomiaru) sprawa została przekazana do komendy powiatowej policji w Myślenicach, która będzie w toku dochodzenia wyjaśniać, jak doszło do zmiany wskazań drogomierza i kto jest za to odpowiedzialny.

Ta historia powinna uczulić wszystkie osoby, które kupują używane auta. Dlaczego? Cóż, chyba nikt z nas nie chciałby spotkać się z taką sytuacją na drodze jak kierowca kontrolowanego auta. A często przecież, nie jesteśmy świadomi jak wygląda historia auta, które kupujemy. Dlatego też przed zakupem warto sprawdzić jego historię przebiegu na stronie https://historiapojazdu.gov.pl dzięki czemu podczas kontroli drogowej będziemy pewni, że unikniemy przykrości związanych z wyjaśnianiem, że to nie my zmieniliśmy wskazania licznika.