• Łącznie podczas międzynarodowych działań przejęto 650 kg narkotyków i zatrzymano 13 podejrzanych
  • W skład tej grupy wchodzili przede wszystkim Polacy, ale działający na terenie całej Europy
  • Dzięki współpracy CBŚP i Ocon Sur Guardia Civil ze służbami szwedzkimi, przy wsparciu Europolu i oficera łącznikowego polskiej Policji ustalono strukturę, hierarchię oraz skład międzynarodowej zorganizowanej grupy przestępczej przemycającej haszysz z Afryki do Hiszpanii, a następnie do innych krajów europejskich
  • Więcej takich historii znajdziecie na stronie główniej Onet.pl

Funkcjonariusze w Gorzowie Wielkopolskim Centralnego z Zarządu Biura Śledczego Policji ustalili, że członkowie zorganizowanej grupy przestępczej przemycają haszysz z Afryki do Hiszpanii, a następnie samochodami ciężarowymi do innych państw UE. Według śledczych gang mógł przemycić ok. 10 ton haszyszu. W skład tej grupy wchodzili przede wszystkim Polacy, ale działający na terenie wielu krajów europejskich. Aby ustalić wszystkich członków grupy oraz sposób ich działania funkcjonariusze CBŚP ściśle współpracowali z hiszpańską jednostką Ocon Sur Guardia Civil i innymi służbami krajów europejskich, przy wsparciu Europolu i oficera łącznikowego polskiej Policji w Madrycie.

Gang był rozpracowywany od 2020 r.

Pierwsze uderzenie nastąpiło jeszcze w czerwcu 2020 r., kiedy to na terenie Szwecji przejęto transport z narkotykami jadącymi z Hiszpanii. W ciężarówce polskiego przewoźnika oficjalnie transportowano aluminiowe taśmy, ale oprócz tego towaru znajdowało się tam także prawie 400 kg haszyszu. Z kolei pod koniec 2020 r. na terenie Hiszpanii zatrzymano kolejnego kierowcę samochodu ciężarowego. W jego aucie również ukryte były narkotyki, a służby przejęły marihuanę oraz haszysz o łącznej wadze 149 kg. Substancje psychoaktywne były ukryte w meblach.

Dalsza część tekstu pod materiałem wideo:

Kierujący gangiem złapani w 2021 r., oraz w 2022 r.

W efekcie międzynarodowej współpracy w Polsce zatrzymano 9 podejrzanych, których doprowadzono do Prokuratury Okręgowej w Gorzowie Wielkopolskim. Z ustaleń śledztwa wynika, że wśród zatrzymanych są osoby odpowiedzialne za logistykę, legalizację transportów oraz pranie pieniędzy. W drugiej połowie 2021 r. funkcjonariusze Ocon Sur Guardia Civil na terenie Hiszpanii zatrzymali jednego z podejrzanych o kierowanie gangiem. Wówczas to, przejęto blisko 100 kg haszyszu, fałszywe legitymacje hiszpańskiej służby Guardia Civil oraz dokumentację związaną z działalnością grupy. Ostatnie zatrzymanie było również w Hiszpanii w styczniu 2022 r., kiedy to policja przejęła drugiego podejrzanego o kierowanie gangiem. Tym razem był to obywatel Danii pochodzenia polskiego. W tych działaniach uczestniczyli także policjanci z Zarządu w Gorzowie Wielkopolskim CBŚP.