Policjanci, zajmujący się zwalczaniem przestępczości gospodarczej, prowadząc sprawę dotyczącą przebijania numerów VIN, natrafili na osoby zgłaszające fikcyjne kolizje. Okazało się, że była to bardzo dobrze zorganizowana grupa przestępcza, która działała od 2016 do 2018 roku. Ze wstępnych ustaleń wynika, że oszuści wyłudzili co najmniej 150 tys. zł od firm ubezpieczeniowych. Mimo że członkowie to mieszkańcy trzech powiatów (wołomińskiego, otwockiego i garwolińskiego) kolizje zgłaszano głównie na terenie powiatu garwolińskiego.

W zależności od okoliczności, zgłaszane były fikcyjne zdarzenia lub zdarzenia, w których pojazdy były specjalnie uszkadzane, co miało potwierdzać udział w stłuczce. Do pozorowania kolizji wykorzystywano samochody różnych marek, których wartość oscylowała od kilkuset do kilkudziesięciu tys. zł. Miało to istotny wpływ na wysokość odszkodowań. Podczas dochodzenia policjantom udało się też udaremnić wypłatę odszkodowań o wartości 50 tys. zł.

Z ustaleń policji wynika, że grupa była bardzo dobrze zorganizowana – każda osoba miała ściśle ustaloną rolę i zadania. Najpierw układano scenariusz zdarzenia, który następnie przedstawiano firmom ubezpieczeniowym. Sprawcami fikcyjnych kolizji najczęściej były osoby wyszukiwane przez tzw. werbowników.

Zatrzymanym przedstawiono już zarzuty dotyczące oszustw i wyłudzania odszkodowań. Grozi im do 8 lat więzienia.