Kontrole drogowe, które prowadzą na naszych drogach policjanci, mogą się skończyć mandatem, jeśli np. przekroczymy prędkość lub złamiemy przepisy ruchu drogowego. Jednak mandatem karnym policja może ukarać nie tylko kierowcę, lecz także pasażera.

Mandat dla pasażera za brak reakcji na jazdę po alkoholu

Pasażer samochodu, w momencie, kiedy do niego wsiada, a auto włącza się do ruchu, automatycznie staje się uczestnikiem ruchu drogowego. Wiąże się to z pewnymi obowiązkami, o czym nie wszyscy wsiadający do samochodu zdają się wiedzieć. Przede wszystkim jednak, pasażer nie powinien dopuścić do sytuacji, w której wpływa na bezpieczeństwo na drodze. Na przykład, jeśli widzi, że kierowca jest nietrzeźwy, powinien powstrzymać go przed jazdą. Jeśli tego nie zrobi, może zostać ukarany mandatem do 5000 zł. W bardziej skomplikowanych przypadkach, na przykład, gdy nietrzeźwy kierowca spowoduje wypadek, pasażer może zostać uznany za współwinny i otrzymać grzywnę do 30 000 zł.

Mandat dla pasażera za alkohol

Nie jest niezgodne z prawem przewożenie nietrzeźwych pasażerów, ale mogą wystąpić sytuacje, w których taki pasażer otrzyma mandat. Jeśli pijany pasażer ingeruje w prowadzenie pojazdu (na przykład szarpie kierownicę lub przyjdzie mu do głowy "dla żartu" zaciągnięcie hamulca ręcznego) i spowoduje wypadek, kolizję lub stworzy niebezpieczeństwo na drodze, musi liczyć się z konsekwencjami - najczęściej mandatem. W ekstremalnych przypadkach tak zachowujący się pasażer może nawet usłyszeć zarzut narażenia drugiej osoby na utratę życia lub uszczerbek na zdrowiu.

Mandat dla pasażera za brak prawa jazdy

Mandat dla pasażera za brak prawa jazdy brzmi nieco absurdalnie, ale nie chodzi o brak uprawnień przewożonej osoby, ale kierowcy. Pasażer, który świadomie wsiada do samochodu z kierowcą, który nie posiada uprawnień, może otrzymać mandat w wysokości 200 zł.

Mandat w takiej samej wysokości grozi również kierowcy - właścicielowi samochodu, który porusza się bez ważnego OC, obowiązkowego przeglądu technicznego lub wymaganego wyposażenia takiego, jak trójkąt czy gaśnica, nawet jeśli w danym momencie pojazdem kieruje inna osoba, a właściciel jest w tej chwili pasażerem tego auta.

Mandat dla pasażera za śmiecenie

Pasażerowie, którzy wyrzucają śmieci z okna samochodu, mogą zostać ukarani grzywną od 50 do 200 zł. Według polskich przepisów śmiecenie jest wykroczeniem. Policja z pewnością nie przejdzie obok czegoś takiego obojętnie, zwłaszcza jeśli będą to większe śmieci, lub np. butelka.

Mandat dla pasażera za brak zapiętych pasów

Jazda bez zapiętych pasów bezpieczeństwa jest wykroczeniem, które kosztuje zarówno kierowcę, jak i pasażera. Mandat za takie wykroczenie wynosi 100 zł. Co więcej, kierowca, który nie upewnił się, że wszyscy pasażerowie zapięli pasy, może otrzymać dodatkowo 4 punkty karne. Z obowiązku zapinania pasów są zwolnione tylko osoby z odpowiednim orzeczeniem lekarskim oraz kobiety w ciąży.