Auto Świat Wiadomości Aktualności Polscy kierowcy nie udzielają pomocy ofiarom wypadków. Paraliżuje ich strach

Polscy kierowcy nie udzielają pomocy ofiarom wypadków. Paraliżuje ich strach

Autor oprac. Piotr Karczmarczyk
oprac. Piotr Karczmarczyk

Dziś obchodzimy europejski dzień bezpieczeństwa ruchu drogowego. A jak wygląda wiedza Polaków na ten pierwszej pomocy? W teorii jest dobrze, bo połowa Polskich kierowców ocenia swoją wiedzę w tym temacie na „czwórkę”, ale mimo to większość zmotoryzowanych boi się pomagać ofiarom wypadków.

Udzielasz pierwszej pomocy? Zadbaj o własne bezpieczeństwo
Udzielasz pierwszej pomocy? Zadbaj o własne bezpieczeństwoŻródło: Auto Świat

Co drugi kierowca ocenia swoją wiedzę na temat prawidłowego zachowania w razie wypadku jako dobrą, a co czwarty twierdzi że jego wiedza jest bardzo dobra. Aż 76 proc. ankietowanych wie w jakim tempie powinno się prowadzić resuscytację krążeniowo-oddechową, a 45 proc. kierowców twierdzi, że wie jak to zrobić, ale tylko 16 proc. podjęłoby się tego bez wahania.

Co czwarty uważa, że nie posiada wystarczających umiejętności lub wiedzy, ale wezwałby służby ratunkowe. Z kolei co piąty byłby w stanie zabezpieczyć miejsce wypadku. Aż 19 proc. ankietowanych obawia się, że w momencie krytycznym mogliby odczuwać duży stres lub strach, a blisko 10 proc. uważa, że nie posiada odpowiedniego sprzętu do udzielenia pomocy.

Polscy kierowcy nie udzielają pomocy ofiarom wypadków. Paraliżuje ich strach
Polscy kierowcy nie udzielają pomocy ofiarom wypadków. Paraliżuje ich strachProfiAuto

Takie wyniki płyną z sondy przeprowadzonej przez sieć warsztatów ProfiAuto. W trakcie bezpłatnej kontroli samochodów kierowcy zostali poproszeni o anonimowe wypełnienie ankiet na temat bezpieczeństwa na drogach. Udział w niej wzięło tysiąc kierowców.

- Prawie każdy z ankietowanych kierowców posiadał jakiś sprzęt, który nie jest obowiązkowym wyposażeniem samochodu, a może przydać się w razie wypadku i to bardzo dobra wiadomość. Co trzeci kierowca miał w schowku latarkę, a co czwarty – nóż lub scyzoryk do cięcia pasów bezpieczeństwa albo dodatkowe wyposażenie apteczki, takie jak koc termiczny czy ustnik do wykonywania sztucznego oddychania – mówi Łukasz Kopiec, dyrektor marketingu ProfiAuto.

Mimo tak dobrego przygotowania, mało kierowców bierze aktywny udział w udzielaniu pomocy ofiarom wypadków. Możliwe, że wynika to po części ze zbyt słabego przeszkolenia.

Co ciekawe blisko jedna trzecia ankietowanych ostatni raz miała kontakt z informacjami na temat udzielania pierwszej pomocy podczas kursu na prawo jazdy! Co czwarty kierowca dowiedział się tego z mediów, a tylko 10 proc. uczestniczyło w szkoleniach dotyczących bezpieczeństwa w pracy lub kursach dodatkowych we własnym zakresie.

Autor oprac. Piotr Karczmarczyk
oprac. Piotr Karczmarczyk
Powiązane tematy:Pierwsza pomocResystutacja
materiał promocyjny

Sprawdź nr VIN za darmo

Zanim kupisz auto, poznaj jego przeszłość i sprawdź, czy nie jest kradziony lub po wypadku

Numer VIN powinien mieć 17 znaków