- Na początku 2025 r. siedem miejscowości w Polsce uzyskało status miast
- GDDKiA sprawdziła drogi prowadzące do nich drogi. Nie wszystkie są dobrze skomunikowane
- Rozwój sieci dróg zapewnia łatwiejszą integrację gospodarczą i społeczną z większymi miastami
- Zachęcamy do głosowania w plebiscycie, który znajduje się pod artykułem
Polska przywitała Nowy Rok wbiciem kilku pinezek na mapę miast. Zgodnie z rozporządzeniem Rady Ministrów z 30 lipca 2024 r. siedem miejscowości w czterech województwach uzyskało status miasta. Struktura urbanistyczna najbardziej zmieniła się na Lubelszczyźnie – tu pojawiły się aż trzy nowe miasta. GDDKiA zweryfikowała, czy "debiutanci" mogą liczyć na odpowiednie połączenia drogowe ze stolicami województw. Oto co warto wiedzieć o kluczowych drogach w tych regionach.
Dalszy ciąg artykułu pod materiałem wideoPołączenia z nowymi miastami: Kazanów – Warszawa
Mazowsze wzbogaciło się o jedno nowe miasto – Kazanów. Dzięki przebiegającej w pobliżu trasie S7 jego mieszkańcy mogą wygodnie dotrzeć do stolicy nie tylko województwa, ale też całego kraju. By dojechać do Warszawy, muszą skierować się na DK 12, potem na DW 735 i wreszcie na 80-kilometrowy odcinek S7 wjeżdżający wprost do miasta stołecznego.
Połączenia z nowymi miastami: S17 dla lubelskiego trio
Kierowcy z nowych miast województwa lubelskiego – Końskowoli, Kurowa i Wąwolnicy – mogą korzystać z drogi ekspresowej S17. To trasa, która łączy wspomniane miejscowości bezpośrednio z Lublinem. Mimo to mieszkańcy Wąwolnicy alternatywnie mogą wybrać trwającą podobny czas, ale znacznie krótszą pod względem liczby kilometrów podróż przez DW 830.
Połączenia z nowymi miastami: Kobylnica – Gdańsk
Na Pomorzu zaczynają się schody. Mieszkańcy Kobylnicy chcący szybko dotrzeć do Gdańska muszą uzbroić się jeszcze w cierpliwość. Obecnie są skazani na zatory na powstającej drodze ekspresowej S6, która w przyszłości połączy Szczecin z Trójmiastem. Fragmenty ulokowane bliżej stolicy województwa są już gotowe, dzięki czemu podróż nią i tak zajmuje mniej czasu, niż jazda krótszą trasą wiodącą przez DW 211.
Połączenia z nowymi miastami: Sobków i Zaniemyśl
W dużo lepszym położeniu są mieszkańcy Sobkowa (woj. świętokrzyskie) i Zaniemyśla (woj. wielkopolskie). Od miast wojewódzkich – kolejno: Kielce i Poznań – dzieli ich znacznie mniejszy dystans. Do tego mają do dyspozycji trasy wiodące w znacznej mierze po drogach ekspresowych – odpowiednio: S7 i S11.
GDDKiA podkreśla rolę inwestycji drogowych łączących miasta
GDDKiA nie ma wątpliwości, że rozwój sieci dróg w Polsce nie tylko skraca czas i zwiększa bezpieczeństwo oraz komfort podróży. Dzięki odpowiedniej siatce połączeń nowe miasta mogą łatwiej integrować się gospodarczo i społecznie z centralnymi punktami regionów, a to zapewnia równomierny rozwój kraju. Nie powinno zatem dziwić, że w planach na ten rok drogowcy przewidzieli oddanie do użytku ponad 400 km nowych tras i ogłoszenie przetargów na kolejnych 330 km. Obecnie mamy w Polsce około 18000 km dróg krajowych, ekspresowych i autostrad.