Mijając policyjny radiowóz lub fotoradar następnie wielu kierowców często przyspiesza. Żeby wyeliminować tego typu zachowanie i nakłonić do trwałego przestrzegania ograniczeń prędkości, policja przeprowadza akcje kaskadowych kontroli prędkości, czyli ustawia cykliczne kontrole w niedalekiej odległości. Do działań są wykorzystywane radiowozy oznakowane i nieoznakowane, również wyposażone w wideorejestratory, oraz ręczne mierniki prędkości. Funkcjonariusze zwracają także uwagę na inne wykroczenia w ruchu drogowym.

Policja przypomina, że zbyt wysoka prędkość jest najczęstszą przyczyną kolizji i wypadków drogowych. Polscy kierowcy nałogowo łamią dozwolone limity, również w terenie zabudowanym. Warto pamiętać, że nawet kilka kilometrów za szybko drastycznie zmniejsza szanse przeżycia w przypadku potrącenia pieszego. Policjanci informują, że zdarzenia spowodowane nadmierną prędkością pochłaniają ponad 1/3 wszystkich ofiar wypadków drogowych.

Od maja 2015 roku w Polsce obowiązuje przepis, zgodnie z którym przy wysokim przekroczeniu prędkości o ponad 50 km/h w terenie zabudowanym kierowcy zatrzymywane jest prawo jazdy na trzy miesiące. Z policyjnych statystyk wynika, że ta surowa kara przestała odstraszać. Tylko podczas ostatnich wakacji możliwość prowadzenia pojazdów z tego powodu straciło blisko 10 tys. kierujących (prawie o 100 proc. więcej niż rok temu).