"Tam, gdzie obowiązywało 30 km/h mężczyzna jechał z prędkością 120 km/h. W związku z powyższym policjanci dali znak do zatrzymania się, aby przeprowadzić kontrolę drogową. Mężczyzna pomimo użytych przez mundurowych sygnałów świetlnych i dźwiękowych nie zatrzymał się, a wręcz zaczął uciekać" - relacjonuje asp. Joanna Kwiatkowska z Komendy Powiatowej Policji w Iławie.

Uciekający motocyklista zjechał na drogę gruntową w kierunku jednej z posesji oraz pobliskiego pola. Mężczyzna porzucił motor. Za nim wybiegł z radiowozu jeden z policjantów. Z zabudowań pożyczył rower i dogonił uciekiniera. 23-latek został zatrzymany.

Pościg za pijanym motocyklistą Foto: Policja.pl
Pościg za pijanym motocyklistą

Podczas kontroli okazało się, że zbyt szybka jazda to nie jedyne przewinienie młodego mężczyzny. Motocyklista nie posiadał uprawnień do kierowania motocyklem i prowadził pojazd mając prawie 0,5 promila alkoholu we krwi. Teraz grozi mu do pięciu lat więzienia.

Pijany i agresywny motocyklista

To nie jedyna taka historia z udziałem pijanego motocyklisty w ostatnim czasie. Pod koniec maja opoczyńscy (woj. świętokrzyskie) policjanci zatrzymali motocyklistę, który kierował pojazdem mając w organizmie prawie 1,8 promila alkoholu. W chwili zatrzymania motocyklista był agresywny wobec interweniujących policjantów. Mundurowi zatrzymali 28-latka do wytrzeźwienia. Za kierowanie pojazdem w stanie nietrzeźwości grozi mu do 2 lat pozbawienia wolności. Ponadto mężczyzna odpowie za znieważenie policjantów.

Zatrważające statystyki

Jak wynika z policyjnych statystyk, tylko w ubiegłym roku motocykliści spowodowali 927 wypadków, w których zginęło 158 osób, a 871 zostało rannych. Do najczęstszych przyczyn wypadków powodowanych przez kierujących motocyklami można zaliczyć: niedostosowanie prędkości do warunków, nieprawidłowe wyprzedzanie oraz niezachowanie bezpiecznej odległości. Relatywnie duże zagrożenie powodują młodzi kierowcy w wieku 25-39 lat. Spowodowali oni aż 42 proc. wszystkich zdarzeń na drogach.