Volkswagen zapowiada, że ciepło pochodzące z pieców do wytopu aluminium znajdujących się w poznańskiej odlewni firmy zostanie włączone do miejskiej sieci ciepłowniczej. Rozwiązanie to rocznie ma przynosić korzyść w postaci ok. 16 tys. megawatogodzin odzyskanej energii cieplnej i ograniczenia emisji CO2 o 2 tys. 440 ton. Dotychczas, tj. od 2017 r., odlewnia Volkswagen Poznań odzyskiwała ciepło powstające podczas pracy sprężarek, a teraz będzie również odzyskiwała ciepło generowane w wytapialni aluminium.

Dotychczas ogromne ilości ciepła, które generowały piece gazowe topiące aluminium na potrzeby produkcji komponentów do aut, trafiały wprost do atmosfery. Teraz ciepło trafia do wymiennika, gdzie podgrzewa wodę, a przez kolejny wymiennik kierowane jest do miejskiej instalacji ciepłowniczej. "Montaż instalacji do odzysku ciepła z pieców odlewniczych rozpoczął się w Odlewni Volkswagen Poznań na przełomie III i IV kw. 2021 r. W tej chwili instalacja pracuje na jednym z pieców. Jeszcze w czerwcu 2022 r. ruszy na drugim, a na kolejnych dwóch do końca tego roku. W sumie, ciepło odzyskiwane będzie z czterech pieców odlewniczych" — głosi komunikat Volkswagena.

Inwestycja mająca na celu odzysk energii pozwoli ogrzać ok. 4,5 tys. mieszkań w 45 budynkach wielorodzinnych m.in. na poznańskim Górczynie, a także centrum handlowe i zakład gospodarki odpadami. Rozwiązanie to pozwoli odciążyć elektrociepłownię Karolin, która dotychczas zapewniała energię cieplną dla tej części Poznania. W efekcie do atmosfery trafi mniej CO2, a elektrociepłownia zużyje rocznie o ok. 3 tys. 200 ton węgla mniej.